Tłumy uczestników XXVIII Światowego Dnia Młodzieży czekają od kilku dni w długich kolejkach przed Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych (MNBA) w Rio de Janeiro, aby zobaczyć wystawę „Dziedzictwo sacrum: arcydzieła Watykanu i muzeów włoskich”.
Znalazły się na niej m.in. obrazy Tycjana i Caravaggia, a także dzieła sztuki sakralnej, na co dzień niedostępne dla publiczności, gdyż przechowywane w Urzędzie Papieskich Nabożeństw Liturgicznych. Jest wśród nich tzw. Mandylion z Edessy – najstarszy znany wizerunek twarzy Jezusa Chrystusa, datowany na III-V w., który stał się wzorem dla późniejszych malarzy. Ponad sto arcydzieł z muzeów Watykanu, Rzymu, Neapolu, Florencji i innych włoskich miast złożyło się na jedyną ekspozycję, w której dominują dzieła renesansu i baroku – informuje jej kurator, prof. Giovanni Morello, który przez 30 lat prowadził badania w Bibliotece Watykańskiej. Dyrektor MNBA, Monica Xexéo podkreśla zaś, że jest to jedna z najznakomitszych wystaw, jakie kiedykolwiek zorganizowano w Brazylii i w całej Ameryce Łacińskiej. Z kolei Gustavo Ribeiro z lokalnego komitetu organizacyjnego ŚDM zaznacza, że „Dziedzictwo sacrum” jest głównym wydarzeniem kulturalnym tegorocznych obchodów ŚDM, a zarazem największą ekspozycją jaką kiedykolwiek zorganizowano z tej okazji.
Wśród prezentowanych dzieł jest akcent polski - obraz Matki Bożej Częstochowskiej z bazyliki watykańskiej. Nie zabrakło malarskiego wizerunku Matki Bożej z Aparecidy (zazwyczaj przedstawianej w formie rzeźby) czy ikony Matki Bożej Włodzimierskiej.
Miłośnicy malarstwa chętnie zobaczą obraz Caravaggia „Św. Izydor Oracz”, na co dzień eksponowany w lokalnym muzeum Pinacoteca Civica we włoskim miasteczku Ascoli Piceno, emblematyczne dzieło Tycjana „Zmartywchwstanie”, a także świetnie zachowaną mozaikę z przełomu XII/XIII w., przedstawiająca modlącego się św. Piotra.
Uwagę zwiedzających przykuwają też obrazy: „Madonna przy parapecie” Pinturicchia z 1490 r., „Chrystus Zbawiciel świata” ze studia Leonarda da Vinci, „Powrót syna marnotrawnego” Il Guerucina, „Dobry Samarytanin” Jacopo Bassano, „Ecce homo” Antonio Cavallucciego i „Św. Jakub pielgrzymujący” Tycjana.
Jest też kilka obrazów świetnego włoskiego malarza Guido Reniego, m.in. „Św. Sebastian”, będący ukłonem w stronę mieszkańców Rio de Janeiro, gdyż ten wczesnochrześcijański męczennik jest patronem tego brazylijskiego miasta.
Nie zabrakło również fotografii Całunu Turyńskiego, wykonanych przez Secondo Pię w 1898 i 1923 r. Spośród dzieł współczesnych wyróżnia się srebrna rzeźba z 1991 r., autorstwa Ricardo Jorge, przedstawiająca bł. Jana Pawła II niosącego krzyż podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.
Wystawa, na którą wejście jest bezpłatne, podzielona została na cztery części: Jezus, Apostołowie, Maryja i Święci. Czynna jest w dniach 10 lipca – 13 października br.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.