Reklama

Watykański bank w sieci

Bank watykański IOR udostępnił w środę swoją stronę internetową w ramach przyjętej niedawno polityki przejrzystości, która ma poprawić jego wizerunek po serii skandali - powiedział prezes banku Ernst von Freyberg.

Reklama

Freyberg zapowiedział, że na stronach internetowych banku (www.ior.va) dostępny będzie między innymi raport roczny, a także informacje "o reformach, o tym co robimy na świecie i jak wspieramy Kościół i jego misję oraz jego działalność charytatywną". Opublikowanie raportu rocznego planowane jest na październik.

Bankiem watykańskim od dłuższego czasu wstrząsały skandale. Najnowszy z nich miał finał na początku lipca, gdy rezygnacje złożyli dyrektor generalny IOR (Instytutu Dzieł Religijnych) Paolo Cipriani i jego zastępca Massimo Tulli. Trzy dni wcześniej zatrzymano w ramach śledztwa ws. tego banku prałata Nunzio Scarano, księgowego w administracji finansowej Watykanu oraz aresztowano funkcjonariusza włoskich tajnych służb Giovanniego Zito i pośrednika finansowego Giovanniego Carenzio.

Według włoskich mediów śledztwo, które doprowadziło do aresztowań, koncentrowało się na próbie nielegalnego wwiezienia do Włoch ze Szwajcarii 20 milionów euro.

Obowiązki dyrektora generalnego przejął wówczas prezes Freyberg.

Instytut Dzieł Religijnych był wcześniej wielokrotnie krytykowany za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont. Rozpoczęte w roku 2010 śledztwo w sprawie prania pieniędzy, objęło ówczesnego prezesa IOR Ettore Gotti Tedeschi i Ciprianiego.

W ubiegłym roku Moneyval - europejski komitet ds. zapobiegania praniu pieniędzy - poinformował, że IOR nie spełnia międzynarodowych standardów dotyczących przejrzystości działania banków.

Papież Franciszek powołał specjalną komisję, której zadaniem jest zbadanie działalności banku IOR, by "zapewnić lepsze zharmonizowanie jego działań z misją Kościoła" - poinformował w czerwcu Watykan.

W poniedziałek papież powiedział, że bank musi się stać "uczciwą i przejrzystą" instytucją, a on sam wysłucha rekomendacji komisji dotyczących tego, czy bank może być zreformowany, czy też powinien zostać w ogóle zlikwidowany.

Wprowadzanie polityki jawności bank watykański zapowiedział już w maju. Freyberg ogłosił wtedy również, że bank będzie miał zapewnione doradztwo jednej z prestiżowych międzynarodowych instytucji certyfikujących.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-2°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama