Porwany 18 stycznia w Kolumbii kanadyjski inżynier geolog Jernoc Wobert może zostać w najbliższych dniach uwolniony. Taką informację przekazała na swoich stronach internetowych partyzancka organizacja Armia Wyzwolenia Narodowego ELN.
Poprosiła ona Międzynarodowy Czerwony Krzyż o wynegocjowanie z rządem tego kraju specjalnego protokołu, który umożliwiłby skuteczne przeprowadzenie tej operacji.
ELN zwróciła się także do abp. Darío de Jesús Monsalve oraz do prowincjała kolumbijskich jezuitów ks. Francisco de Roux SJ o pomoc i mediację w tej sprawie. Kanadyjczyk, który był jednym z szefów przedsiębiorstwa eksploatującego złoża złota, został porwany wraz z pięcioma innymi osobami, dwoma Peruwiańczykami i trzema Kolumbijczykami. Zostali oni uwolnieni już wcześniej.
Obserwatorzy podkreślają zgodnie, że zapowiedź uwolnienia kanadyjskiego inżyniera jest dobrym prognostykiem przed ewentualnym rozpoczęciem rozmów pokojowych między zbrojnymi bojówkami i kolumbijskim rządem. ELN jest jedną z najsilniejszych partyzanckich organizacji zbrojnych w tym kraju. Liczy ok. 2 tys. żołnierzy.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.