Zespół bioetyczny: dwa stanowiska i jedno zdanie odrębne

Raport zespołu bioetycznego Gowina jest już gotów i w najbliższych dniach dostanie go premier. W sprawie in vitro będą w nim dwa różne stanowiska - napisała Gazeta Wyborcza.

Zespół, który pracuje od maja, miał przygotować dla premiera rekomendacje odnośnie do ratyfikacji przez Polskę Konwencji Bioetycznej Rady Europy. Gazeta bardzo szczegółowo opisuje wariant restrykcyjny. Zakłada on, iż zarodek jest człowiekiem, i że należy mu się taka sama prawna ochrona, jak osobie urodzonej. W związku z tym - pisze Gazeta - część zespołu rekomenduje premierowi: - zakaz tworzenia tzw. zarodków zapasowych i mrożenia ich do przyszłego wykorzystania; - zakaz adopcji zarodków; - zakaz użyczania komórek jajowych czy plemników osobom niepłodnym; - zakaz diagnozowania zarodków przed wszczepieniem ich do macicy (chodzi zarówno o wykrywanie chorób genetycznych, jak i wybranie zarodków najlepiej się rozwijających); - zakaz badań nad komórkami macierzystymi, w tym także takimi, których nie uzyskuje się z zarodków. - prawo do zapłodnienia in vitro w tym wariancie miałyby tylko małżeństwa. W wariancie pragmatycznym do zapłodnienia in vitro miałyby "prawo" także nieformalne pary. Zarodki zapasowe można by mrozić, a jeśli nie zechcą ich wykorzystać - mogłyby być adoptowane. Gazeta, która poświęca tematowi aż trzy teksty, zdecydowanie opowiada się za wariantem nazwanym "pragmatycznym". Przypomina model włoski, w którym można stworzyć do 3 zarodków i wszystkie, niezależnie od ewentualnych wad genetycznych, muszą być wszczepione kobiecie. Jeśli dojdzie do zagnieżdżenia wszystkich trzech, szanse na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka maleją - alarmuje. O tym, jakie rozwiązania zostaną przyjęte, zadecyduje premier.

«« | « | 1 | » | »»
 • M.R.
  29.10.2008 18:22
  Przepraszam, czy w zespole są jacyś katolicy? I czy zdają sobie sprawę z tego, że automatycznie podlegają ekskomunice? Może ktoś im to powinien uświadomić?
 • dani
  29.10.2008 18:43
  Wariant pragmatyczny zostawia furtkę do nadużyć i ewentualnego nacisku UE na nasz rząd, jak również wykorzysta to sąd w Strasburgu na naszą niekorzyść.
 • kawa
  30.10.2008 01:18
  M.R.- są m.in. p. Gowin, prof.Andrzej Zoll czy ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier- i to pewnie im zawdzięczamy tę bardziej restrykcyjną wersję raportu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »