Siódme w świecie, i jedyne poza Europą „drzwi święte”, zostały dziś uroczyście otwarte w bazylice katedralnej Najświętszej Maryi Panny w Québeku ( Notre-Dame de Québec) w Kanadzie. Kościół ten jest uznawany za matkę wszystkich kościołów w Ameryce Północnej. Tamtejsza parafia w przyszłym roku będzie obchodziła 350. rocznicę utworzenia. Wraz o otwarciem „drzwi świętych” rozpoczął się tam rok jubileuszowy. Do tego wyjątkowego wydarzenia nawiązał papież Franciszek po zakończeniu modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
„Łączymy się duchowo z Kościołem w Ameryce Północnej, który dziś wspomina założenie 350 lat temu swojej pierwszej parafii: Najświętszej Marii Panny z Québeku. Dziękujemy za drogę przebytą od tamtego czasu, zwłaszcza za świętych i męczenników, którzy użyźnili te ziemie. Z serca błogosławię wszystkim wiernym, którzy świętują ten jubileusz” – powiedział papież.
O przywilej zbudowania „drzwi świętych” w Kanadzie wystąpił, jeszcze za poprzedniego pontyfikatu metropolita Québeku, abp Gérald Cyprien Lacroix ISPX. Prace konstrukcyjne rozpoczęły się pod koniec sierpnia i trwały do listopada. Miejsce na drzwi zostało wybite w murze kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczyście otwarte w dniu dzisiejszym „drzwi święte” są znakiem rozpoczętego roku jubileuszowego. Po jego zakończeniu zostaną zamurowane i opieczętowane. O dacie ich ponownego otwarcia zadecyduje papież.
„Drzwi święte” znajdują się we wszystkich czterech bazylikach większych w Rzymie: św. Piotra, św. Pawła za murami, św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej. Poza Rzymem przywileju ich posiadania dostąpiły do tej pory tylko dwa miasta: hiszpańskie Santiago de Compostela i francuskie Ars.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.