Czy krew dzisiejszych męczenników nie jest dla nas wystarczającym wyrzutem,
kiedy zastanawiamy się, czy wziąć udział w niedzielnej Mszy św., podczas gdy
dla wielu z nich wyjście do kościoła może zakończyć się śmiercią? W Warszawie
zaprezentowano dzisiaj raport Pomocy Kościołowi w Potrzebie, zawierający
najnowsze dane o prześladowaniach chrześcijan.
Somalia
Będący u władzy Federalny Rząd Tymczasowy przyjął ustawę uznającą islam za religię państwową, opowiadając się jednak jednocześnie za równością wszystkich obywateli, bez względu na rasę, płeć czy religię. Choć nawracanie na inną religię niż islam formalnie jest dozwolone, w praktyce jest społecznie nieakceptowane: ten, kogo podejrzewa się o odejście od islamu, może paść ofiarą pogróżek lub nawet zostać zabity.
Sri Lanka
W oczach buddyjskich nacjonalistów chrześcijanie winni są zburzenia „1000-letniej harmonii kraju”. W swoich atakach uderzają bez różnicy w katolików, protestantów i ewangelików. Ofiary śmiertelne i zniknięcia duchownych władza tłumaczy konfliktem zbrojnym, zbierającym krwawe żniwo wśród niewinnych ofiar w całym społeczeństwie.
Sudan
W oparciu o programy nauczania wszyscy uczniowie, włącznie z chrześcijańskimi, od przedszkola po uniwersytet, muszą odbywać lekcje wychowania muzułmańskiego. W szkołach państwowych nie ma przewidzianych lekcji wychowania chrześcijańskiego.
Czerwiec 2007: Adam Adam, pracownik humanitarnej organizacji związanej z Churches Together, partner Caritas został zamordowany przez trzech uzbrojonych mężczyzn. Adam opiekował się chrześcijanami z obozów dla uchodźców w Khamsa Degaig (obok Zalingei, Zachodni Darfur), gdzie przebywa ok. 100 000 ludzi.
Tadżykistan
Według lokalnych źródeł w pierwszej połowie 2007 r. urzędnicy departamentu ds. religii oraz biura prokuratora przeprowadzili wnikliwą kontrolę w każdej działającej w kraju wspólnocie religijnej, prosząc przywódców religijnych o sporządzenie listy wiernych regularnie uczestniczących w nabożeństwach, podanie szczegółowych informacji na temat działalności wspólnoty i miejsc spotkań oraz dotyczących dokumentacji podatkowej.
Turcja
Chrześcijanie nie mogą wykonywać pewnych zawodów (służyć w policji, wojsku, obejmować wyższych stanowisk w administracji). Należy też zauważyć, że w imię sekularyzmu mniejszości religijne nie mogą być reprezentowane jako takie w parlamencie, co pozbawia je możliwości obrony interesów wspólnot i ich członków.
Uganda
Przemoc wobec grup religijnych i wiernych jest przede wszystkim konsekwencją ponad 20-letniej wojny wojska z rebeliantami z Armii Bożego Oporu (LRA), która wciąż trwa. Krwawy konflikt plemienny w północnej Ugandzie pochłonął już ponad 100 000 ofiar wśród cywilów i wypędził z domów ponad dwa miliony osób. Oprócz tego uprowadzono i wzięto do niewoli ponad 10 000 dzieci (głównie z grupy etnicznej acholi); chłopcy wcielani są do armii, a dziewczynki zostają nałożnicami terrorystów.
Wenezuela
Kiedy biskupi katoliccy ukazywali, że reformy Chaveza ograniczają swobody obywatelskie, prezydent oskarżył ich o pobudzanie do buntu. Biskupi bronili prawa do wolności słowa i określili prowokacje Chaveza jako próbę odwrócenia uwagi ludzi od prawdziwych problemów kraju.
Wietnam
Styczeń 2008: 50 katolików z wioski Ploi Hamong Ktu w dystrykcie Dak Ha podczas wspólnej modlitwy zostało zaatakowanych i pobitych przez policję. Czterech z nich (w tym jeden dorosły i trzech nastolatków) zatrzymano. Tajne służby bezpieczeństwa poddały ich torturom.
Izrael i Autonomia Palestyńska
Chrześcijanie Ziemi Świętej zamieszkują dwa terytoria: z jednej strony Izrael, z drugiej obszary, które w zasadzie leżą we władaniu Autonomii Palestyńskiej (Zachodni Brzeg Jordanu i Strefa Gazy), a które zostały utworzone w 1994 r. w wyniku podpisanych rok wcześniej porozumień z Oslo. Jednak od czerwca 2007 r. Strefa Gazy znajduje się pod kontrolą Hamasu (Islamskiego Ruchu Oporu), który zawładnął tym terytorium w wojnie przeciw palestyńskiej partii Al Fatah, organizacji politycznej, do której należy m.in. prezydent władz AP, Mahmoud Abbas.
Zimbabwe
Maj 2008: podczas antychrześcijańskich rewizji w Harare bojówki milicji wdzierały się do biur organizacji pozarządowych oraz świątyń, bijąc i aresztując pracowników oraz wiernych podejrzanych o „antyrządową działalność”.
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
4
|
» | »»