Będzie jedna rozgłośnia

Biskup płocki Piotr Libera podjął decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do połączenia Katolickiego Radia Płock i Katolickiego Radia Ciechanów w jedną rozgłośnię, która obejmowałaby swym zasięgiem całą diecezję.

Jak poinformowała w sobotę rzeczniczka tamtejszej kurii Elżbieta Grzybowska, trwa przygotowywanie dokumentacji, umożliwiającej realizację projektu, analiza techniczna, a także tworzenie przyszłej ramówki nowego diecezjalnego radia.

Grzybowska zaznaczyła, że decyzję o połączeniu Katolickiego Radia Płock i Katolickiego Radia Ciechanów biskup Libera podjął po zasięgnięciu opinii rady programowej płockiej rozgłośni i "po uwzględnieniu głosów płynących z innych gremiów diecezjalnych".

"Celem jest utworzenie jednej, diecezjalnej rozgłośni, która swym zasięgiem obejmuje całą diecezję płocką" - podkreśliła Grzybowska w komunikacie.

Grzybowska, powołując się na trwającą wstępną fazę przygotowań, zastrzegła, iż nie może przekazać bliższych informacji na temat projektu, w tym planowanej siedziby i terminu rozpoczęcia nadawania przez przyszłe, nowe radio diecezjalne. "Jest za wcześnie, żeby udzielać szczegółowych informacji w tej sprawie" - oświadczyła rzeczniczka płockiej kurii diecezjalnej.

Katolickie Radio Płock to pierwsza katolicka rozgłośnia radiowa, która powstała w Polsce po 1945 r. i pierwsza utworzona w państwach Europy Wschodniej po upadku komunizmu.

Radio zaczęło nadawać 7 czerwca 1991 r., a pierwszą jego audycją była transmisja uroczystej mszy świętej odprawionej w Płocku przez bł. papieża Jan Pawła II podczas jego czwartej pielgrzymki do Polski. Papież powiedział wówczas: "Na początku mszy świętej znakiem krzyża zostało zainaugurowane i rozpoczęło ewangelizacyjną działalność radio diecezji płockiej. Pierwsza katolicka rozgłośnia w Polsce. Vivant sequentes! Niech żyją następcy!".

Obecnie audycje Katolickiego Radia Płock, informacyjno-muzyczne i ewangelizacyjne, odbiera 130 tys. mieszkańców Płocka i około 250 tys. z okolicznych miejscowości, położonych w odległości do 50 km.

Drugą rozgłośnią w diecezji płockiej o identycznym charakterze jest Katolickie Radio Ciechanów, które powstało w 1993 r. Radio to odbierane jest przez mieszkańców Ciechanowa i siedmiu innych miast północnego Mazowsza. 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
2°C Piątek
rano
6°C Piątek
dzień
6°C Piątek
wieczór
4°C Sobota
noc
wiecej »