Wielka manifestacja w obronie życia

Kilkadziesiąt tysięcy osób przeszło w niedzielę ulicami Paryża w obronie życia i przeciw aborcji. Manifestację zwołano w przededniu debat w parlamencie francuskim na temat ułatwień w stosowaniu ustawy o tzw. dobrowolnym przerywaniu ciąży (IVG). Uczestników Marszu dla Życia pozdrowił i życzył im powodzenia papież Franciszek, którego przesłanie odczytał przed wyruszeniem w drogę nuncjusz apostolski we Francji abp Luigi Ventura.

Organizatorzy akcji – 15 stowarzyszeń obrony życia oceniają, że w pochodzie wzięło udział co najmniej 40 tysięcy ludzi, podczas gdy według policji było ich nie więcej niż 16 tysięcy.

Marsze odbywają się od 2005 w połowie stycznia każdego roku, gdy mija kolejna rocznica uchwalenia 17 stycznia 1975 tzw. ustawy Simone Veil, dopuszczającej aborcje we Francji. W ub.r. manifestacja ta była częścią innej akcji protestacyjnej – „Manif pour tous”, przeciw projektowi ustawy o tzw. „małżeństwach dla wszystkich”, czyli zrównującej prawnie z małżeństwami związki osób tej samej płci.

Organizatorzy powoływali się na przykład Hiszpanii, w której marsze dla życia, zwoływane pod koniec grudnia – w niedzielę Świętej Rodziny – gromadzą ostatnio milion i więcej uczestników. Na znak uznania dla swych południowych sąsiadów wielu manifestantów było ubranych w kolorach flagi hiszpańskiej – złotym i pomarańczowym. Wypuszczano również w górę balony w kolorach czerwonym i żółtym – papieskim.

Równolegle do tej manifestacji 200-300 osób zgromadziło się w innym miejscu stolicy, domagając się niedopuszczenia do tego, aby Francja stała „drugą Hiszpanią”. „Aborcja jest moim prawem, zdelegalizować integrystów” – krzyczeli manifestanci, w większości kobiety. Demonstrację zorganizowały stowarzyszenia feministyczne.

15 stycznia Rada Stała Konferencji Biskupów Francji wyraziła głębokie ubolewanie z powodu planów zasadniczych zmian w ustawodawstwie o IVG. Chodzi zwłaszcza o zastąpienie sformułowań o „sytuacji biedy kobiety” (gdy chodzi o warunki dopuszczających aborcję) słowami „[kobieta], która nie chce kontynuować ciąży”. Dla biskupów tego rodzaju formuła jest nie do przyjęcia.

Hierarchowie wezwali wszystkie osoby pracujące w systemie oświaty i wychowania w szkołach i wyższych uczelniach oraz w ruchach młodzieżowych do mobilizacji w celu lepszej i skuteczniejszej edukacji młodych ludzi, aby potrafili oni dostrzegać wielkość ciała ludzkiego i odpowiedzialnego życia uczuciowego.

„Jeśli nie ma miejsca na poczęte dziecko, jeśli nie towarzyszy się życiu do końca, nie proponuje się przyszłości zawodowej tysiącom młodych i dorastającym, nie pamięta się o życiu, począwszy od najsłabszych, to jest to zaprzeczenie braterstwa i człowieczeństwa” – powiedział przewodniczący episkopatu Francji abp Georges Pontier.

Ocenia się, że od czasu wprowadzenia ustawy o IVG w 1975 w kraju nad Sekwaną dokonuje się rocznie średnio ok. 230 tys. aborcji. Przerwania ciąży dokonuje przeciętnie jedna Francuzka na trzy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA, PROLIFE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik
  19.01.2014 22:02
  Po co taka manifestacja, skoro wiadomo, że każdy i tak umrze?
 • DDD
  19.01.2014 22:54
  Jedna Francuzka na trzy to całkiem sporo. A więc jakoś nie widzi mi się gościowa analiza, że większość Francuzów jest przeciwko aborcji i homomałżeństwom. Zresztą wyniki wyborów były wystarczającym dowodem, czego chcą mieszkańcy Francji.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Poniedziałek
  wieczór
  5°C Wtorek
  noc
  7°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  wiecej »