Reklama

Komisja duszpasterstwa radzi

W Warszawie zakończyły się dwudniowe obrady Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, poświęcone omówieniu programu duszpasterskiego na rok 2014/2015. Wiele czasu poświęcono także duchowym przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży, jakie odbędą się w Krakowie latem 2016 r.

Reklama

Ewangelizacja stałym wyzwaniem duszpasterskim

O działaniach Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski mówił jego przewodniczący bp Grzegorz Ryś. Zespół działa od ponad dwóch lat - powstał w październiku 2011 roku. Jego celem jest propagowanie ewangelizacji w Polsce oraz nauczania papieskiego na ten temat.

Jednym z pierwszych działań na ogólnopolską skalę było zorganizowanie Kongresów Nowej Ewangelizacji - pierwszy odbył się w 2012 roku w Kostrzynie nad Odrą, w ramach Przystanku Jezus. Na ankietę rozesłaną do ruchów i stowarzyszeń przez Zespół, odpowiedziało wówczas ponad 300 wspólnot, które definiują siebie poprzez działalność ewangelizacyjną. Na ten pierwszy Kongres przyjechało 1200 osób - sześciu biskupów, 100 księży, 200 osób życia konsekrowanego i 900 świeckich. Przybył także abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Dzięki akcji z 2012 roku, udało się też policzyć Szkoły Nowej Ewangelizacji. Jest ich w całym kraju ponad 100, każda z ich prowadzi do 50 kursów rocznie, a w każdym kursie może wziąć udział do 40 osób. To daje 2 tys. osób w ciągu roku. Z wielu takich Szkół wyrosły wspólnoty życia konsekrowanego - zaznaczył bp Ryś.
W 2013 roku II Kongres NE - na który abp Fisichella przysłał swojego sekretarza oraz przesłanie do uczestników - dotyczył parafii i miał tytuł "Obudzić olbrzyma". Uczestniczyło w nim - zapewne ze względu na temat - aż 200 księży, w tym wielu proboszczów. Zorganizowano go w dużej parafii warszawskiej, na terenie której mieszka ok. 50 tys. osób, ale praktykujących katolików jest zaledwie 8 tys. Tu także miały miejsca warsztaty, świadectwa, rekolekcje zakończone wyjściem ewangelizatorów na ulice.

Zespół ds. Nowej Ewangelizacji współpracuje też z biskupami diecezji. Niemal w każdej kurii utworzono struktury lub wyznaczono osobę odpowiedzialną za nową ewangelizację w diecezji. Z tymi przedstawicielami Zespół spotyka się raz do roku - choć rozważany jest też postulat, by te spotkania były częstsze. Biskupi mogą też liczyć na współpracę z Zespołem przy organizowaniu lokalnych wydarzeń ewangelizacyjnych - na zaproszenie ordynariusza członkowie Zespołu oferują nie tylko swoje rady, ale konkretną pomoc wspólnot ewangelizacyjnych. Sam Zespół spotyka się co dwa miesiące.

W planach jest III Kongres Nowej Ewangelizacji. Bp Ryś przypomniał, że pierwotnie jego tematem miała być ewangelizacja wsi. Jest ona bardziej trudna niż ewangelizacja miast, bo o ile Warszawę czy Kraków ewangelizuje się w podobny sposób, to już wieś np. na Podhalu jest zupełnie inna od tej w koszalińskim.
Nie rezygnując całkiem z tego tematu, w Zespole zaczęto się jednak zastanawiać nad tematem ewangelizacji rodziny. Rodzina jest w centrum zainteresowań Watykanu, jej poświęcony będzie Synod. Bp Ryś zostawia podjęcie ostatecznej decyzji po spotkaniu z abp. Fisichellą podczas lutowej wizyty ad limina.

Zespół powołał też Ogólnopolską Szkołę Ewangelizatorów w Krakowie, dla tych, co już posługują w dziele ewangelizacji, na wzór krakowskiej Szkoły Spowiedników. Szkoła trwa 2 lata, składa się z czterech tygodniowych modułów. Od jesieni prawdopodobnie uruchomiona będzie kolejna edycja.

Bp Ryś mówił też, jak ważna jest refleksja nad tym, by wydarzenia ewangelizacyjne w diecezjach czy te ogólnopolskie, nie były wydarzeniami jednorazowymi. Ludzi, którzy wezmą w nich udział, trzeba potem gdzieś dalej posłać. Wskazał przy tym na rekolekcje kerygmatyczne, które są bardzo dobrym narzędziem ewangelizacyjnym. Wymienił też Kursy Alfa, bardzo dobrze przyjmowane przez młodzież. Trwają one po 10 tygodni i choć pomysł na nie zrodził się w Kościele anglikańskim, opracowane są wersje katolickie.

W dyskusji po wystąpieniu bp. Rysia, księża i biskupi rozmawiali o tym jak cenny jest, choć nadal niedoceniany przez większość księży, udział w rekolekcjach kerygmatycznych samych kapłanów. Taki obowiązek nałożył na księży w swojej diecezji bp Edward Dajczak i jego zdaniem efekty warte są wysiłku, w jaki się wkłada w tę pracę. Zwrócił jednak uwagę, że rekolekcje kerygmatyczne nie mogą być przeprowadzone raz. To stały proces, podobnie jak ewangelizacja wsi, którą przeprowadza w swojej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. By zobaczyć efekty ewangelizacji wsi, trzeba do takiej wsi powrócić z ewangelizatorami i rekolekcjami kilka razy. Jednorazowe akcja nie przynosi oczekiwanych efektów.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama