Około pół godziny trwał pobyt królowej Elżbiety II w Watykanie, z tego rozmowa prywatna Ojca Świętego z królową - 17 min. Papież przyjął brytyjską monarchinię, której towarzyszył małżonek, książę Edynburga Filip, w saloniku przylegającym do auli Pawła VI. Obecny był także ambasador brytyjski przy Stolicy Apostolskiej, Nigel Baker.
Elżbieta II przybyła do Watykanu o 15.20. Powitał ją Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin, wraz z sekretarzem ds. Relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Dominique Mamberitm oraz ks. prał. Antoine Camillerim. Obecny był także emerytowany arcybiskup Westminsteru, kard. Cormac Murphy-O’Connor. Królowa przeprosiła Ojca Świętego za spóźnienie spowodowane przedłużeniem się posiłku u prezydenta Włoch, Giorgio Napolitano. Ojciec Święty podarował jej faksymile przechowanego dokumentu z maja 1679, na mocy którego papież Innocenty XI rozszerzał kult św. Edwarda Wyznawcy (przodka Elżbiety II) na cały świat. Królowa natomiast przekazała koszyk produktów ekologicznych pochodzących z jej posiadłości, w tym miód, soki, dziczyznę i whisky. Papież ofiarował dla prawnuka królowej, księcia Jerzego z Canterbury, srebrny krzyż na szczycie kuli z lapis lazuli. Chodzi o słynne "royal baby", syna księcia Williama i Kate Middleton, który w lipcu będzie miał roczek i jest trzecim w kolejności do sukcesji brytyjskiego tronu. Była to audiencja nieformalna, bez protokołu jaki związany jest z wizytami głów państw.
Była to piąta wizyta Elżbiety II w Watykanie, a czwarta jako królowej. Pierwszy raz została przyjęta przez papieża Piusa XII w 1951, kiedy jeszcze nie wstąpiła na tron. Kolejne jej wizyty w Watykanie miały miejsce w 1961 roku (audiencja u bł. Jana XXIII) oraz w 1980 i 2000 - u bł. Jana Pawła II. Natomiast podczas pielgrzymki Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii w roku 2010 spotkała się z Ojcem Świętym 16 września w Pałacu Królewskim Holyroodhouse koło Edynburga.
Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Elżbieta II jest również głową 15 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm.
Elżbieta II jako królowa Zjednoczonego Królestwa jest najwyższym zwierzchnikiem Kościoła Anglii i protektorem Szkockiego Kościoła Prezbiteriańskiego. 21 kwietnia ukończy 88 lat. Wstąpiła na tron 2 czerwca 1953 roku.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.