Reklama

Lądowanie na Marsie dla każdego

Jak jest na Marsie? Pasjonaci nauki z Żywiecczyzny zaprosili do dydaktyczno-pokazowej Baza Marsjańskiej, zlokalizowanej w galerii handlowej Lider w Żywcu.

Reklama

W sobotę 24 maja na terenie Żywiecczyzny, po raz pierwszy w historii wyeksponowana została dydaktyczno-pokazowa Baza Marsjańska. Została ona odtworzona według projektu Stowarzyszenia Polaris z Sopotni Wielkiej, które popularyzuje astronomię i pokrewne nauki ścisłe.

- Będzie to niebagatelne przedsięwzięcie, gdyż model bazy wykonany zostanie w skali 1:2, aby uzmysłowić zwiedzającym na czym polega koncepcja takiej konstrukcji – zapowiadał Tomasz Terteka, rzecznik prasowy UM Żywiec. - Najważniejsze jest jednak to, co znajdzie się w jej wnętrzu, czyli szereg stanowisk i warsztatów marsjańskich, przy których będzie można pracować samodzielnie pod okiem koordynatorów, naukowców i pasjonatów.

Miejscem docelowym bazy był pasaż CH Galerii Lider w Żywcu, która odegrała w tym przedsięwzięciu rolę sponsora i gospodarza imprezy oraz teren zielony MOSiR przed miejską pływalnią.

Najważniejszymi elementami bazy były specjalne namioty w kształcie kopuł, odpowiadające wizji tzw. habitatu marsjańskiego. Namioty zostały połączone ze sobą przeźroczystymi tunelami, a każda sekcja poświęcona była innemu zagadnieniu związanemu z Czerwoną Planetą jak np. eksploratorium, astrolabium, ogród na Marsie czy stylizowane powierzchnie do modelowych ekspedycji.

Stowarzyszenie Polaris z Sopotni Wielkiej zaprasza do Żywca   Materiały Stowarzyszenia Polaris Stowarzyszenie Polaris z Sopotni Wielkiej zaprasza do Żywca
Uczestnicy mogli wewnątrz bazy przetestować wiele urządzeń, eksponatów i wykonać szereg doświadczeń naukowych związanych z astronomią, fizyką, meteorologią, biologią i botaniką, geologią, chemią i wieloma innymi dziedzinami.

Można było pojeździć zdalnie sterowanymi robotami na wzór łazików marsjańskich i księżycowych, poszukać ćwiczebnych meteorytów na stylizowanej powierzchni marsjańskiej, zbadać kosmiczne skały pod mikroskopem cyfrowym, wyhodować własną sadzonkę marsjańską, a nawet zbudować samodzielnie i wystrzelić rakietę wodną z terenu przed Galerią Lider

Na dorosłych czekał trenażer kosmiczny - ASTROLABIUM, czyli trójpierścieniowy żyroskop, do którego można było wsiąść i poczuć się jak w kokpicie samolotu lub rakiety.

Dla dwudziestki młodych badaczy Czerwonej Planety, którzy najlepiej wykonali swoje zadania, Stowarzyszenie Polaris przewidziało specjalne nagrody w postaci zaproszeń do zwiedzania jedynego w Polsce modelu wnętrza stacji kosmicznej ISS – moduł Destiny Laboratory w skali 1:1, znajdującego się w Sopotni Wielkiej (gmina Jeleśnia).

Aby wziąć udział w zawodach marsjańskich należało jednak najpierw zwiedzić wszystkie stanowiska dydaktyczne bazy, na których koordynatorzy wbijali pieczątki do specjalnych Paszportów Marsjańskich.

Wstęp na imprezę w dniu 24 maja był bezpłatny i otwarty. Zwiedzanie zaplanowano w godz. od 10.00 do 18.00.

- Oficjalne wręczenie nagród dla zwycięzców odbędzie się jednak w Urzędzie Miasta w Żywcu w środę 28 maja o godz. 15.00. Dzieci będą mogły odebrać swoje bilety na stację kosmiczną "Youth Space Station" z rąk burmistrza Żywca Antoniego Szlagora - mówi Tomasz Terteka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama