Wezwanie do odważnych zmian

Kościół wzywa do znalezienia nowych przywódców politycznych, którzy odrzucą język przemocy.

 „Wezwanie do odważnych zmian”. Oświadczenie tak zatytułowane wydała wczoraj w Jerozolimie Komisja Sprawiedliwości i Pokoju Konferencji Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej. Odnosząc się do niedawnego brutalnego morderstwa trzech młodych izraelskich Żydów i do śmierci o wiele liczniejszych Palestyńczyków, w dokumencie zaapelowano o odrzucenie przemocy w słowach i czynach. Do Komisji Sprawiedliwości i Pokoju należy też jerozolimski wikariusz patriarchalny dla katolików języka hebrajskiego, ks. David Neuhaus SJ.

„Przeżywamy teraz w Ziemi Świętej dramatyczne chwile. To prawda, że spirala przemocy nigdy nie ustaje, ale są momenty, jak teraz, jeszcze większego napięcia. Tym razem zaczęło się od porwania i zamordowania trzech izraelskich nastolatków. Potem nastąpiła zemsta i zamordowano w okrutny sposób palestyńskiego chłopca. A teraz widzimy, że znaleźliśmy się w sytuacji wojny, gdzie Hamas i Izrael odpowiadają sobie językiem przemocy i wszyscy uważają się za ofiary tej sytuacji. My w ramach Komisji Sprawiedliwości i Pokoju stwierdziliśmy wspólnie, że trzeba powiedzieć «dość!» temu językowi. Ten język ukazuje bardzo nieodpowiedzialne przywództwo (leadership), nie biorące odpowiedzialności za dobro ludzi, za dobro młodzieży. I tu podkreślamy odmienny język użyty przez Ojca Świętego, kiedy do nas przyjechał, kiedy potem zaprosił prezydentów Izraela i Palestyny tutaj do Watykanu, by wypracować nowy rodzaj języka. Bo przecież wszystko zaczyna się od słów. Bóg stworzył świat swoim słowem i my także tworzymy nasz własny świat językiem przemocy. A zatem nadszedł naprawdę czas, jak mówi oświadczenie, by znaleźć nowych przywódców z profetyczną wizją świata lepszego, niż ten, w którym teraz żyjemy” – powiedział ks. Neuhaus.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  14°C Czwartek
  rano
  22°C Czwartek
  dzień
  wiecej »