Unia Europejska wdroży zaostrzone sankcje wobec Rosji. Ambasadorowie państw unijnych zdecydowali w czwartek, że następnego dnia decyzja o zaostrzeniu sankcji zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE.
Jak poinformowały unijne źródła dyplomatyczne, sankcje wchodzą w życie wraz z ich publikacją. Unia zamierza jednocześnie oświadczyć, że gotowa będzie cofnąć sankcje, jeśli Rosja podejmie działania, służące rozwiązaniu konfliktu.
Kraje UE "zastrzegają sobie prawo do rewizji decyzji w każdej chwili w odpowiedzi na wydarzenia i na podstawie opinii unijnych instytucji i organów", czyli służby dyplomatycznej - poinformował unijny dyplomata.
W poniedziałek kraje UE przyjęły nowe sankcje wobec Rosji, ale postanowiły wstrzymać ich wdrożenie, by ocenić, czy zawieszenie broni na wschodniej Ukrainie jest przestrzegane.
Według nieoficjalnych informacji lista objętych sankcjami wizowymi i finansowymi miałaby zostać rozszerzona o 24 osoby i firmy. Sankcje gospodarcze miałyby obejmować m.in. zakaz pozyskiwania funduszy na europejskich rynkach kapitałowych dla firm z przemysłu obronnego oraz państwowych przedsiębiorstw naftowych z Rosji. Według przecieków sankcje miałyby dotknąć Gazprom Bank, Gazprom Nieft, który jest naftową filią Gazpromu, koncerny Rosnieft i Transnieft.
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.