Kilkudziesięciu członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zastanawiało się nad tym podczas dni formacyjnych w Podczelu.
ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Dni formacyjne KSM w Podczelu. Konferencja bp. Krzysztofa Zadarki KSM organizuje takie weekendowe spotkania dla swoich członków trzy razy w roku. W sesji jesiennej od 24 do 26 października wzięło udział ok. 60 osób z różnych oddziałów w diecezji.
Gościem specjalnym jesiennych dni formacyjnych był bp Krzysztof Zadarko. Wygłosił on do uczestników spotkania konferencję na temat świętości. Nawiązał w niej do znaczenia hebrajskiego słowa "Kadosh", używanego w Biblii na określenie świętości Boga.
Jak przypomniał biskup, słowo to dosłownie oznacza "inny". W świętości nie chodzi jednak o "inność" w rozumieniu tego, co proponuje współczesny świat, czyli o wyróżnianie się z tłumu poprzez kontestowanie wartości. Chodzi o odkrycie swojej "inności" czyli niepowtarzalności i związanej z tym możliwości ubogacenia otaczającego nas świata.
Biskup przypomniał też, że świętość nie ogranicza się jedynie do dobrego zachowania, szlachetności, czy dobroczynności. Jak zauważył, pomagać innym mogą też ludzie, którzy nie wierzą w Boga. Świętość to coś więcej, to umiłowanie Jezusa Chrystusa, zafascynowanie się jego Ewangelią i życie dla Niego.
ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Dni formacyjne KSM w Podczelu. Prezentacja stowarzyszenia Na spotkaniu w Podczelu pojawili się młodzi ludzie od lat działający w KSM oraz przedstawiciele oddziałów, które dopiero powstają. Częścią spotkania była m.in. prezentacja dokonań stowarzyszenia i jego struktury organizacyjnej. Przedstawiciele niektórych oddziałów opowiadali o konkretnych przedsięwzięciach, które udało im się zorganizować.
- Podczas tych minirekolekcji, chodzi o formację, ale także o wymianę doświadczeń i zwyczajne pobycie ze sobą. Jeśli chodzi o wymiar formacyjny, tym razem omawialiśmy temat związany z minionym Dniem Papieskim, czyli: "Świętymi bądźcie! Jak to się robi w KSM?". Próbowaliśmy szukać odpowiedzi na to pytanie, analizując m.in. wypowiedzi Jana Pawła II. Zastanawialiśmy się nad tym, co to znaczy dzisiaj dla młodego człowieka być na drodze do świętości - tłumaczy ks. Andrzej Zaniewski, asystent kościelny KSM w diecezji.
ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Dni formacyjne KSM w Podczelu - Mieliśmy też warsztaty, które tym razem nawiązywały do public relations. Zastanawialiśmy się nad tym, jak funkcjonujemy we wspólnotach. Wiadomo, że czasami zdarzają się różne kryzysy i wtedy obwiniamy wszystkich dookoła, zamiast spojrzeć na siebie. Ćwiczyliśmy więc różne sposoby podejścia do problemów na przykładzie konkretnych sytuacji, które zdarzyły się w naszych oddziałach. Było to bardzo kreatywne - dzieli się Kamila Marsicka, prezes KSM w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
W KSM w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej działa ponad 100 osób, które tworzą 14 oficjalnie zarejestrowanych oddziałów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.