Archidiecezjalna Caritas obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Z tej okazji odbyła się Msza św. dziękczynna i uroczysta gala, podczas której wręczone zostały statuetki "Samarytanin Archidiecezji Wrocławskiej".
Mszę św. sprawowanej w archikatedrze wrocławskiej pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego sprawowało kilkudziesięciu kapłanów nie tylko z archidiecezji wrocławskiej.
Byli wśród nich również dyrektorzy diecezjalnych oddziałów Caritas, a także kierujący organizacją w Polsce ks. Marian Subocz.
Homilię wygłosił pierwszy dyrektor wrocławskiej Caritas, a dziś ordynariusz diecezji kaliskiej, bp Edward Janiak.
Przypomniał w niej początki działalności na terenie archidiecezji wrocławskiej zaznaczając, że miała ona solidne podstawy we wcześniejszych inicjatywach - Komisji Charytatywnej oraz Arcybiskupim Komitecie Charytatywnym.
- Kościół zawsze w najtrudniejszych czasach zajmował się w miarę możliwości, okoliczności zewnętrznych, poprzez świeckich i duchownych: najbiedniejszymi, chorymi, skrzywdzonymi przez różne wydarzenia - mówił.
Hierarcha zwrócił również uwagę na otwartość Dolnoślązaków, którzy chętnie włączali się i wciąż się włączają w dzieła charytatywne inicjowane przez Caritas.
- Nie zawsze jesteśmy słuchani (biskupi - przyp. red.) w Kościele, zwłaszcza w kwestiach politycznych, ale jeśli chodzi o pomoc w nieszczęściu, spotykamy się z ogromną ofiarnością - zaznaczył. Zauważył także, że z innymi dzielą się zwykle nie bogaci, a ci, co niewiele mają i każdy grosz byłby przydatny w ich domowych budżetach.
Jaka jest perspektywa przed archidiecezjalną Caritas?
Druga część jubileuszowych obchodów miała miejsce w kościele pw. św. Krzyża. Odbyła się tam gala wręczenia statuetek "Samarytanin Archidiecezji Wrocławskiej". Trafiły one do instytucji samorządowych, firm i wolontariuszy wspierających działalność Caritas.
Wśród wyróżnionych znalazły się też media pomagające propagować idee Caritas oraz jej dzieła. Jednym z laureatów została redakcja "Gościa Wrocławskiego". Nagrodzona została również Jolanta Sąsiadek, która przez 15 lat współtworzyła wrocławską redakcję tygodnika.
W wywiadzie udzielonym Katolickiej Agencji Informacyjnej abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, przyznał, że trudno wyobrazić sobie Kościół Wrocławski bez instytucji dobroczynnej, która otacza opieką: dzieci, młodzież, chorych, starszych, najuboższych i bezdomnych i w ten sposób uobecnia na ziemi działanie samego Jezusa, który nigdy nikogo nie wykluczał.
- Czytając Ewangelię widzimy doskonale jak nasz Zbawiciel podchodził do niewidomego, spotkanego przy drodze, jak traktował chorych, przywracał godność poniżanym i odrzucanym, karmił głodnych, dotykał trędowatych. Wszystkich włączał do swojego Królestwa życia - mówił abp Kupny.
Jego zdaniem, optymizmem napawa fakt, że wrocławska Caritas nie ogranicza się w swojej działalności do realizowania jedynie programów pomocowych wobec osób potrzebujących.
Prowadzi też szeroką akcję edukacyjną, kształtuje w wolontariuszach Szkolnych i Parafialnych Zespołów ducha wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka oraz postawę gotowości do poświęcania się dla innych. To pozwala ufać, że młode pokolenie będzie potrafiło praktykować miłość chrześcijańską wtedy, gdy pojawiać się będą "nowe oblicza ubogich i wykluczonych".
Podczas galowego koncertu wystąpił chór Uniwersytetu Wrocławskiego "Gaudium" pod kierownictwem Alana Urbanka.
Zachęcamy do wysłuchania całej homilii bp. Edwarda Janiaka:
______________
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.