Na konferencji prasowej w Watykanie przedstawiono obszerny raport z wizytacji apostolskiej żeńskich instytutów zakonnych w Stanach Zjednoczonych.
Dokument ogłoszony we wtorek to rezultat rozpoczętego w 2008 roku przez Watykan postępowania wyjaśniającego w sprawie 50 tysięcy amerykańskich zakonnic z ponad 300 zgromadzeń i klasztorów, które oskarżane były o "świecką mentalność" i uleganie "radykalnemu feminizmowi". Krytykowano je także za to, że w niewystarczający sposób przyjęły nauczanie Kościoła i jego sprzeciw wobec aborcji oraz w sprawie związków homoseksualnych.
Watykaniści określają ton raportu sporządzonego po trzyletniej wizytacji apostolskiej jako pozytywny i pełen uznania dla działalności zakonnic na rzecz biednych, bezdomnych i chorych oraz na polu oświaty w Stanach Zjednoczonych.
Stolica Apostolska przyznała zarazem, że w czasie wizytacji wiele zakonnic mówiło o potrzebie większego uznania ich roli w Kościele. Życzenie to zostało wysłuchane, bo - jak się zauważa - papież Franciszek podczas spotkania z delegacją zakonnic z USA obiecał, że powierzy kobietom kilka kluczowych ról. Jednocześnie - co przypomniał na konferencji prasowej prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego kardynał Joao Braz de Aviz - papież wiele razy mówił o niezastąpionym wkładzie kobiet w życie społeczeństwa i Kościoła. Brazylijski hierarcha oświadczył, że jego kongregacja jest zaangażowana na rzecz tego, by odpowiedzieć na wezwania Franciszka do uznania "geniuszu kobiecego". Dokument wydany przez kierowaną przez niego kongregację sporządzony został, jak wyjaśniono, w duchu "przebaczenia", "pojednania" i "szacunku".
Jednocześnie w raporcie zawarto apel do sióstr o to, by dołożyły starań, aby ich praktyki i posługa były zgodne z kościelnym nauczaniem, a także o to, by nigdy nie usuwały Chrystusa w cień. Watykan położył też nacisk na konieczność gruntownego teologicznego, kulturowego i duchowego przygotowania kandydatek do życia zakonnego. Zwrócono uwagę na zawarte w konkluzji wizytacji wskazówki do autorefleksji i "autoweryfikacji", jakie należy przeprowadzić w zgromadzeniach zakonnych.
Przypomina się, że napięcia między Watykanem a niektórymi zgromadzeniami zakonnic z USA były tak poważne, że odmówiły one współpracy w trakcie wizytacji.
Jako zasadniczy element, który mógł zdaniem watykanistów przesądzić o ugodzie, wymienia się kryzys powołań w Stanach Zjednoczonych.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.