Mszą świętą w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach z udziałem władz Polski i Węgier rozpoczną się w sobotę, 21 marca br., o godz. 9.00 obchody tegorocznego Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Mszy św. z udziałem prezydentów Polski i Węgier przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Obecni będą zaproszeni przez niego kapłani z Węgier. Liturgia odprawiana będzie w języku polskim, węgierskim i łacińskim.
Po Mszy św. o godz. 10.45 przed budynkiem Międzynarodowego Centrum Kongresowego nastąpi odsłonięcie pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla. Ślązak Henryk Sławik (1894-1944) i Węgier József Antall senior (1896-1974) podczas II wojny światowej wspólnie uratowali 5 tys. polskich Żydów.
W roku 1944 Henryk Sławik został aresztowany przez gestapo. 23 sierpnia 1944 roku został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen. Antall senior - nazywany przez polskich uchodźców „Ojczulkiem Polaków” - zmarł w zapomnieniu 24 lipca 1974 r. w Budapeszcie. Jego syn, József Antall, był pierwszym premierem demokratycznych Węgier.
Sławik i Antall senior pośmiertnie otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata nadawany przez instytut Yad Vashem.
Posłuchaj co o Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej sprawie mówi abp. Wiktor Skworc.
Posłuchaj też dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego katowickiej kurii, ks. Romana Chromego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.