Miłośnicy twórczości Miguela Cervantesa będą się mogli wkrótce modlić przy jego grobie.
Po 400 latach poszukiwań w Madrycie zostało odnalezione miejsce pochówku autora Don Kichota, a siostry trynitarki wyraziły właśnie zgodę, aby ich kościół klasztorny, gdzie pisarz jest pochowany, otwarto dla wszystkich.
Miguel Cervantes został pochowany w 1616 r. w krypcie pod kościołem św. Ildefonsa, który należy do sióstr trynitarek. Są w niej szczątki dziesięciu innych dorosłych osób i pięciorga dzieci poniżej drugiego roku życia. Zespół prowadzący poszukiwania nie ukrywa zadowolenia: wydaje się, że jedna z wielkich tajemnic – miejsce pochówku Cervantesa – została wreszcie rozwiązana.
„Cervantes przebywał ponad pięć i pół roku w niewoli w Algierii i został wykupiony przez zakon trynitarzy, którego misją w tamtych czasach było właśnie wykupywanie niewolników” – mówi Carlos Mata z Uniwersytetu Nawarry. „Uważa się, iż w dowód wdzięczności dla trynitarzy postanowił, że zostanie pochowany w klasztorze trynitarek, który w XVII-wiecznym Madrycie był klasztorem skromnym”. Z punktu widzenia literackiego znalezienie szczątków autora Do Kichota „nie dodaje niczego nowego do jego dzieła” – podkreśla Carlos Mata.
Siostry trynitarki wyrażają zgodę, aby kościół klasztorny został otwarty dla wszystkich.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.