Triduum: chrześcijanie zjeżdżają do Jerozolimy

Ocenia się, że na tegoroczne święta wielkanocne może przybyć do Ziemi Świętej nawet 200 tys. pielgrzymów z całego świat, w tym ok. 40 proc. katolików i 60 proc. prawosławnych.

W tym czasie nie powinno być większych problemów z dostępem do miejsc świętych. Nadal pod znakiem zapytania stoi sprawa swobodnego przejazdu dla chrześcijan z terenów palestyńskich. Odpowiedzialne za to władze zwlekają z decyzją do ostatniej chwili.

Już od kilku lat większość katolickich parafii w Ziemi Świętej obchodzi Wielkanoc według kalendarza juliańskiego, czyli razem z Kościołami prawosławnymi - w tym roku 12 kwietnia. Wyjątkiem są parafie w Jerozolimie i Betlejem, gdzie - wychodząc naprzeciw potrzebom pielgrzymów z zagranicy - uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego będzie obchodzona zgodnie z kalendarzem gregoriańskim 5 kwietnia.

Tradycyjnie zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej wystosowali wspólne orędzie na Wielkanoc, w którym wskazali na wzrost przemocy na Bliskim Wschodzie. W przesłaniu, ogłoszonym przez Patriarchat Łaciński Jerozolimy, hierarchowie potępili wszelkie akty przemocy wymierzone w mniejszości i dokonywane "fałszywie w imię religii".

W Egipcie, Iraku i Syrii członkowie istniejących tam najstarszych wspólnot chrześcijańskich są pierwszymi ofiarami przemocy - czytamy w orędziu. "Żadna prawdziwa religia nie może dopuszczać się przemocy wobec osoby ludzkiej. Ci, którzy popełniają tego rodzaju barbarzyńskie czyny, pozbawiają człowieczeństwa nie tylko swoje ofiary, lecz także samych siebie" - napisali hierarchowie.

Orędzie podpisało trzynastu zwierzchników Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej, m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal, przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa i prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III.

Uroczystości Wielkiego Tygodnia w Ziemi Świętej w Patriarchacie Łacińskim rozpoczęły się tradycyjnie procesją w Niedzielę Palmową 29 marca w Jerozolimie. Patriarcha F. Twal wezwał do modlitwy o pokój na tym terenie i na całym świecie. Tysiące chrześcijan przeszło w procesji z Góry Oliwnej do kościoła św. Anny na jerozolimskim Starym Mieście. Niesiono transparenty i obrazy dwóch błogosławionych Palestynek: Mariam Baouardy (1846-78) i Marii Alfonsiny Danil Ghattas (1843-1927), które 17 maja ogłosi świętymi w Watykanie papież Franciszek.

W Wielki Czwartek w Jerozolimie odbędzie się procesja z Wieczernika na górze Syjon, w pobliżu Starego Miasta do ogrodu Getsemani pod Górą Oliwną. Tam jej uczestnicy będą się modlić na nocnym czuwaniu. 

W Wielki Piątek natomiast chrześcijanie wszystkich wyznań przejdą z krzyżem tradycyjną Drogą Krzyżową, którą przebył Jezus wzdłuż Via Dolorosa do Bazyliki Grobu Pańskiego.

Liturgia Wigilii Paschalnej odprawiona zostanie rankiem w Wielką Sobotę w Bazylice Grobu Pańskiego. Rankiem tegoż dnia, w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego abp Twal odprawi Mszę św.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
5°C Sobota
rano
12°C Sobota
dzień
12°C Sobota
wieczór
9°C Niedziela
noc
wiecej »