Reklama

Chrześcijanin w polityce i w mediach

Ks. dr Tomasz Jaklewicz, zastępca redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego", wygłosił konferencję "Polityk w mediach" na pierwszym spotkaniu formacyjnym Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Reklama

- Trzeba próbować nie poddawać się tej presji, nie pozwalać na wykorzystanie siebie w medialnej grze, choćby poprzez korzystanie z tych mediów, które jednak dążą do służby prawdzie. To wymaga wyboru, czy wypowiadać się w tym programie, czy nie rozmawiać z tą telewizją... - wskazywał ks. Jaklewicz.

- Trudno się przebić do mediów z tematami społecznymi, którym nie towarzyszy sensacja - przyznawał poseł Stanisław Szwed. - Pewnie nie zmienimy mediów, ale rzeczywiście mamy wpływ na to, co oglądamy, czytamy. To sposób obrony przed szkodliwymi treściami

Jak dodawała posłanka Mirosława Nykiel, w mediach pojawia się głównie wtedy, gdy wymagają tego ustawy, którymi się zajmuje jako parlamentarzystka. - Niestety, sposób przekazu i odbioru często spłyca się, a zauważana jest nie treść wypowiedzi, a sam fakt obecności w mediach. Polityk musi szukać drogi pośredniej, bo jednak jakoś trzeba docierać do ludzi z tym, co chce się zrobić - mówiła.

- Musimy z mediami współpracować, ale jednocześnie cały czas czuwać nad tym, żeby nie dać sobą manipulować. Musimy też pamiętać, że tym, co dla nas najważniejsze, jest świat wartości - niekoniecznie mierzony ilością lajków i przyjaciół na Facebooku - podkreślała posłanka Aleksandra Trybuś-Cieślar.

- Trzeba mieć odwagę wyrażenia swojej opinii. To nasze dawanie świadectwa, także świadectwa wiary, wartości, które są dla nas ważne. Widziałam konsternację dziennikarza, który pytając mnie o motywy społecznego zaangażowania usłyszał, że tę drogę wyznaczyła dla mnie kiedyś formacja w Ruchu Światło-Żywcie - wspominała radna Helena Byrdy-Przybyła ze Szczyrku.

Wójt Jerzy Pilch z Brennej z kolei dzielił się doświadczeniem rozmowy z dziennikarzem, zainteresowanym decyzją, że w Wielki Piątek urząd gminny nie pracuje, a wszyscy pracownicy biorą tego dnia urlop. - Kiedy ukazała się informacja na ten temat, towarzyszył jej jednak list "zbulwersowanego interesanta", który nie mógł załatwić swojej sprawy. Tak wyrażona została krytyka wobec rozwiązania, które przecież w naszym środowisku zostało uznane za słuszne i wręcz oczywiste - podsumowywał.

- Cieszę się, że mogę być dziś na tym spotkaniu duszpasterstwa, na którym możemy się razem umacniać. To spotkanie ludzi, którzy budują na Chrystusie. Dla mnie pytanie o to, jak zachować wolność w relacjach z mediami, ma dość prostą odpowiedź: trzeba wybrać Chrystusa, który daje pełną wolność. Jeżeli jeszcze raz zostanę burmistrzem, a posłużę się przy tym kłamstwem, to będę gorszym człowiekiem. Dzięki Chrystusowi jesteśmy w stanie robić to, co sprawiedliwe, dobre. Chciałbym, żebyśmy spotykali w tym gronie i wspólnie szli tą drogą: żebyśmy byli w stanie podejmować sprawiedliwe decyzje. To jest nam potrzebne - mówił w imieniu zebranych Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna.

Zaproszenie na rekolekcje

Ks. dr Marek Studenski przypomniał, że kolejną okazją do wspólnego spotkania będą zamknięte rekolekcje formacyjne dla parlamentarzystów i samorządowców. Odbędą się od 26 do 28 czerwca w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. - Rozpoczniemy je w piątek o 17.00, a zakończymy w niedzielę obiadem o 13.00.

Zapisy na rekolekcje przyjmowane będą telefonicznie: od poniedziałku do piątku od 9.00 do 13.00 pod numerami: 734-176-647 i 734 - 176 - 646 lub mejlowo: studenski@kuria.bielsko.pl.

Na indywidualną rozmowę z duszpasterzem można umówić się telefonicznie: 608 520 536.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Piątek
dzień
9°C Piątek
wieczór
6°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama