Ich praca wymaga poświęcenia, a często ogromnego ryzyka. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy jak potężnym stresem obciążona jest służba wielu z nich. Dlatego nie powinien dziwić pomysł policjantów na odbycie pielgrzymki rowerowej połączonej ze zwiedzaniem.
Wszystko zaczęło się kilka lat temu. Podczas spotkania w komendzie przed świętami wielkanocnymi – nadkomisarz Mariusz Ciechanowski zapytał kapelana czy nie byłoby możliwości zorganizować pielgrzymki rowerowej policjantów na Jasna Górę.
- Bardzo lubię jeździć na rowerze. Znalazłem informację o lubelskiej rowerowej pielgrzymce do Częstochowy. I pojechałem. Ale pomyślałem potem, dlaczego nie zorganizować oddzielnej pielgrzymki dla policjantów – wspomina Mariusz Ciechanowski, pomysłodawca i organizator pielgrzymki. Kapelan pozytywnie odebrał jego pomysł, więc policjant wziął się za organizację.
- Na pierwszą pielgrzymkę, trzy lata temu, pojechało 11 osób, w ubiegłym roku było 26, a w tym zapisało się jeszcze więcej. Lista jest nadal otwarta i czekamy na kolejnych śmiałków – tłumaczy Ciechanowski.
- Myślę, że wielu z nas ma określone potrzeby duchowe, oczywiście nie chciałbym wypowiadać się za wszystkich, ale taka pielgrzymka jest z pewnością potrzebna - wyjaśnia nadkomisarz Witold Laskowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.
ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Każdy uczestnik pielgrzymki pojedzie w specjalnej koszulce Na pielgrzymkę rowerowa policjantów jadą pracownicy Komendy Wojewódzkiej w Lublinie, Komendy Miejskiej i z podległych jej komisariatów, ale także osoby towarzyszące.
To będzie już trzecia jej pielgrzymka. - Tak jak każdy z uczestników mam swoja intencję, ale pojadę na pielgrzymkę również w intencjach innych osób. To niezwykły czas i wyjątkowa przygoda. Polecam każdemu taka formę modlitwy – mówi pani Dorota.
Na pielgrzymkę uczestników mogą zapisywać wyłącznie policjanci. Aby pojechać na Jasna Górę w tej grupie pielgrzymów wystarczy być policjantem lub mieć w rodzinie policjanta. Oczywiście trzeba być również krytycznym wobec swojej kondycji fizycznej, gdyż każdego dnia uczestnicy mają do pokonania 100 km.
- To, że zapisów mogą dokonywać wyłącznie policjanci ma na celu stworzenie grupy zamkniętej w tym celu by funkcjonariusze dobrze się czuli, odpoczęli i mogli się pomodlić – mówi nadkomisarz M. Ciechanowski.
- To dobra forma integracji. Będzie zwiedzanie, ale głównym celem jest pielgrzymka. Trud pielgrzymi będzie ofiarowany w naszych intencjach, ale zabieramy ze sobą intencje tych policjantów, którzy nie mogą z różnych względów pojechać – wyjaśnia ks. Bogdan Zagórski, kapelan Komendy Wojewódzkiej w Lublinie.
- Rozwój duchowy człowieka odbywa się wtedy, gdy dobrze poznamy siebie. Należy pamiętać, że na trasie współdzielimy ze sobą trud pielgrzymi, rozmawiamy, modlimy się – dodaje kapelan.
Policjanci wyruszą z Lublina na Jasna Górę, a następnie pojadą szlakiem orlich gniazd do Krakowa. Pielgrzymkę rowerową rozpoczną 20 lipca Mszą św. w archikatedrze lubelskiej.
Lubelscy policjanci mają już w planach pielgrzymkę rowerową do Rzymu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.