O obecności Maryi w historii narodu białoruskiego i nadziei, która mu zawsze towarzyszyła i doprowadziła go do wolności religijnej, mówił w Brasławiu abp Tadeusz Kondrusiewicz.
W sanktuarium Matki Bożej Brasławskiej, Królowej Jezior, odbyły się w dniach 21-22 sierpnia doroczne uroczystości odpustowe, które zgromadziły licznych pielgrzymów, także spoza Białorusi. W tym roku modlono się szczególnie za rodziny.
W kazaniu podczas sumy pontyfikalnej abp Kondrusiewicz zaznaczył, że dzisiaj coraz częściej człowiek, który żyje w rodzinie, natrafia na różne trudności. Ma wprawdzie coraz więcej możliwości życia w świetle Ewangelii, jednak wybiera ciemności grzechu. Do największych tragedii społeczeństwa metropolita mińsko-mohylewski zaliczył alkoholizm, narkomanię, pogoń za pieniądzem i pogarszającą się sytuację w rodzinach: rozwody, niewierność małżeńską i związki niesakramentalne. Kaznodzieja apelował, aby współczesny człowiek na Białorusi szukał wyjścia z tych kryzysowych sytuacji u Maryi, która jest ratunkiem grzeszników i na nowo przywraca człowiekowi nadzieję oraz godność dziecka Bożego.
Zwracając się do Najświętszej Maryi Panny, Królowej Jezior, która od wielu lat opiekuje się ziemią brasławską, przewodniczący episkopatu Białorusi prosił, aby wyprosiła u swojego Syna dla ziemi białoruskiej cud nawrócenia ludzi zagubionych życiowo i mocnego trwania w wierze.
W 1999 r. biskup nowopowstałej diecezji witebskiej Władysław Blin nadał brasławskiemu kościołowi pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny status Sanktuarium Maryjnego Matki Bożej Królowej Jezior. 22 sierpnia 2009 r. podczas uroczystej Mszy na tamtejszy obraz zostały nałożone korony papieskie, poświęcone przez Benedykta XVI. Ceremonii koronacji przewodniczył arcybiskup Kolonii kard. Joachim Meisner.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.