Na placu św. Piotra zgromadziły się tysiące włoskich rodzin.
Na placu św. Piotra zgromadziły się tysiące włoskich rodzin na czuwaniu modlitewnym w intencji Synodu Biskupów o Rodzinie, który rozpoczął się 4 października Mszą św. w Bazylice św. Piotra pod przewodnictwem Ojca Świętego. W czuwaniu zorganizowanym przez Episkopat Włoch uczestniczyli także Ojcowie Synodalni.
Modlitwa i śpiew były przeplatane fragmentami katechez Papieża o rodzinie wygłoszonych w ciągu ostatniego roku podczas środowych audiencji generalnych. Świadectwo o swoim życiu wiarą w małżeństwie i rodzinie dawali rodzice oraz ich dzieci. W spotkaniu uczestniczyli liczni członkowie Drogi Neokatechumenalnej, Odnowy w Duchu Święty, Akcji Katolickiej, Ruchu Focolari oraz Komunia i Wyzwolenie. Liderzy tych grup, w tym założyciel Neokatechumenatu Kiko Argüello, podzielili się z uczestnikami swoimi refleksjami o znaczeniu rodziny w życiu Kościoła.
Na koniec spotkania do zebranych rodzin dołączył Ojciec Święty. W swoim słowie nazwał rodzinę światłem, które świeci w ciemnościach współczesnego świata. Wzorem życia każdej rodziny jest Święta Rodzina z Nazaretu:
„Każda rodzina zawsze jest w istocie światłem, choćby i słabym w ciemnościach świata. Historia Jezusa rozpoczyna się w rodzinie, w której będzie wzrastać przez trzydzieści lat. Jego rodzina tak jak wiele innych, żyła w zagubionej wiosce na obrzeżach imperium. Aby dziś zrozumieć rodzinę, wkraczamy w tajemnicę Rodziny z Nazaretu. Jest to życie ukryte, powszednie i zwyczajne, takie jak życie większości naszych rodzin, z ich cierpieniami i prostymi radościami. Życie przeniknięte pogodną cierpliwością w przeciwnościach, poszanowaniem dla każdego, braterstwem i pokorą, która wyzwala i rozkwita w służbie. Rodzina jest miejscem ewangelicznej świętości, realizowanej w najbardziej zwyczajnych warunkach. Oddycha się w niej pamięcią pokoleń i zgłębia korzenie, które pozwalają iść daleko. Jest to miejsce rozeznania, gdzie wychowuje się do rozpoznawania Bożego planu odnośnie własnego życia i akceptowania go z ufnością. Jest to miejsce bezinteresowności, dyskretnej obecności, braterskiej i solidarnej, które uczy wychodzenia od siebie, aby przyjąć drugiego, aby przebaczać i otrzymać przebaczenie".
Franciszek wspomniał bł. Charles de Foucauld, który przeżył kilka lat w Nazarecie i tam poprzez kontemplację rodziny Jezusa, zrozumiał, że kochając innych uczymy się kochać Boga. Papież wezwał wszystkich do modlitwy za Synod, co było głównym celem całego spotkania:
„Módlmy się zatem, aby rozpoczynający się jutro Synod potrafił poprzez doświadczenie małżeństwa i rodziny ukazać każdemu pełnię człowieczeństwa. Aby uznał i docenił co jest w nich piękne, dobre i święte. Aby poświęcił uwagę słabościom, takim jak ubóstwo, wojny, choroby, śmierć bliskich, które wystawiają rodzinę na próbę. Aby zastanowił się nad sytuacją rodzin, w których wzajemne relacje są zniszczone lub chore, co prowadzi do kryzysów, urazów i klęsk. Módlmy się aby Synod przypominał tym rodzinom, podobnie jak wszystkim innym rodzinom, że Ewangelia jest nadal ‘dobrą nowiną’, od której trzeba zacząć”.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.