Premier Australii Kevin Rudd zapewnił, że będzie prosił papieża w Watykanie o kanonizację bł. Mary MacKillop. Szef rządu weźmie w Rzymie udział w szczycie państw grupy G8, a 9 lipca spotka się z Benedyktem XVI.
Jak donosi gazeta „Herald Sun”, Rudd swoją obietnicę złożył w rozmowie „przy filiżance herbaty” z dwiema siostrami ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, założonego przez bł. Mary MacKillop. „Jesteśmy zachwycone, że premier nas zaprosił i poinformował, że będzie rozmawiał z Ojcem Świętym” – powiedziała rzeczniczka tego zakonu. Należący do Kościoła anglikańskiego Rudd stwierdził, że siostra MacKillop będzie świętą dla wszystkich Australijczyków.
W dobre intencje premiera nie wierzy natomiast dziennik „The Australian”, który w zapowiedzi Rudda widzi jedynie chęć podwyższenia swojej popularności i element kampanii, którą gazeta określiła jako „wszystko dla wszystkich”.
S. Mary Helen MacKillop (1842-1909) - córka szkockich imigrantów - całe życie pomagała potrzebującym. Razem z zakonnicami założonego przez siebie Zgromadzenia Sióstr św. Józefa organizowała pomoc materialną dla najbiedniejszych.
W 1913 roku siostry założy specjalną szkołę dla zakonnych nauczycieli w North Sydney. W 1958 roku placówka zaczęła przyjmować także świeckich. W 1971 roku przekształciła się w College dla Nauczycieli Katolickich, a następnie w Katolicki College Edukacji, działający od blisko 10 lat pod auspicjami Katolickiego Uniwersytetu Australii w Sydney.
Proces beatyfikacyjny s. MacKillop zakończył się na początku lat 90. XX w. W 1995 r. papież Jan Paweł II ogłosił zakonnicę błogosławioną. Obecnie 900 sióstr józefitek prowadzi szkoły, pracuje wśród uchodźców i Aborygenów.
W lipcu ub.r. podczas Światowego Dnia Młodzieży przy grobie błogosławionej modlił się Benedykt XVI.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.