Premier Australii Kevin Rudd zapewnił, że będzie prosił papieża w Watykanie o kanonizację bł. Mary MacKillop. Szef rządu weźmie w Rzymie udział w szczycie państw grupy G8, a 9 lipca spotka się z Benedyktem XVI.
Jak donosi gazeta „Herald Sun”, Rudd swoją obietnicę złożył w rozmowie „przy filiżance herbaty” z dwiema siostrami ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, założonego przez bł. Mary MacKillop. „Jesteśmy zachwycone, że premier nas zaprosił i poinformował, że będzie rozmawiał z Ojcem Świętym” – powiedziała rzeczniczka tego zakonu. Należący do Kościoła anglikańskiego Rudd stwierdził, że siostra MacKillop będzie świętą dla wszystkich Australijczyków.
W dobre intencje premiera nie wierzy natomiast dziennik „The Australian”, który w zapowiedzi Rudda widzi jedynie chęć podwyższenia swojej popularności i element kampanii, którą gazeta określiła jako „wszystko dla wszystkich”.
S. Mary Helen MacKillop (1842-1909) - córka szkockich imigrantów - całe życie pomagała potrzebującym. Razem z zakonnicami założonego przez siebie Zgromadzenia Sióstr św. Józefa organizowała pomoc materialną dla najbiedniejszych.
W 1913 roku siostry założy specjalną szkołę dla zakonnych nauczycieli w North Sydney. W 1958 roku placówka zaczęła przyjmować także świeckich. W 1971 roku przekształciła się w College dla Nauczycieli Katolickich, a następnie w Katolicki College Edukacji, działający od blisko 10 lat pod auspicjami Katolickiego Uniwersytetu Australii w Sydney.
Proces beatyfikacyjny s. MacKillop zakończył się na początku lat 90. XX w. W 1995 r. papież Jan Paweł II ogłosił zakonnicę błogosławioną. Obecnie 900 sióstr józefitek prowadzi szkoły, pracuje wśród uchodźców i Aborygenów.
W lipcu ub.r. podczas Światowego Dnia Młodzieży przy grobie błogosławionej modlił się Benedykt XVI.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.