W Sinkiangu zginęło 600-800 osób

Światowy Kongres Ujgurów skupiający organizacje ujgurskich uchodźców poinformował, że w chińskim Sinkiangu w zamieszkach, które wybuchły w niedzielę w Urumczi, zginęło 600-800 osób - podały w środę niemieckie media.

Kongres Ujgurów podał tę liczbę na konferencji prasowej w Monachium, gdzie ma siedzibę. Chiny oskarżają tę organizację ujgurskich obrońców praw człowieka o podżeganie do niedzielnych zamieszek w stolicy Autonomicznego Regionu Sinkiang-Ujgur. Jak podaje chińska agencja Xinhua, w Urumczi zginęło co najmniej 156 osób, a rannych zostało ponad tysiąc. Według agencji Reutera aresztowano tam 1434 osoby.

W Urumczi w środę rozmieszczono paramilitarne formacje milicji, a dzień wcześniej ogłoszono godzinę policyjną, ponieważ na ulice wylegały tysiące Hanów (etnicznych Chińczyków) uzbrojonych w kije, noże i metalowe pręty, szukających pomsty na Ujgurach po niedzielnych zamieszkach. Ludność muzułmańskiej dzielnicy miasta mówi natomiast o dalszych aresztowaniach i buduje prowizoryczne barykady, by bronić się przed Hanami.

W środę w Urumczi było spokojniej, ale mieszkańcy pokazywali zdjęcia w telefonach komórkowych i wideo z wcześniejszych scen, donosząc o sąsiedzkiej przemocy i wskazując na plamy krwi.

Niepokoje w Sinkiangu sprawiły, że prezydent ChRL Hu Jintao zrezygnował z udziału w szczycie G8 we Włoszech i wrócił do kraju.

Wyznający w większości islam Ujgurzy stanowią około 40 procent liczącej 20 mln ludności Sinkiangu. W miastach regionu i oazach, w tym w samym Urumczi, większość mieszkańców stanowią obecnie napływowi Chińczycy. Wielu Ujgurów niechętnych jest nasilającej się chińskiej imigracji oraz partyjnej kontroli nad ich życiem społecznym i religijnym. Twierdzą, że są politycznie marginalizowani na swym terytorium, zasobnym w ropę i gaz ziemny. Pekin nie może sobie pozwolić na utratę kontroli nad rozległym Sinkiangiem, nie tylko zasobnym w surowce energetyczne i minerały, ale też graniczącym z Rosją, Mongolią, Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Afganistanem, Pakistanem i Indiami.

W Waszyngtonie rzecznik Departamentu Stanu Ian Kelly zaapelował w środę o spokój i wezwał Chiny do przestrzegania praw człowieka. "Wszystkie strony powinny powstrzymać się od przemocy - powiedział. - Podczas gdy ważne jest, że chińskie władze działają na rzecz przywrócenia porządku i zapobieżenia dalszej przemocy, mamy nadzieję, że ich działania będą odzwierciedlały poszanowanie praw wszystkich obywateli chińskich".

W środę w Paryżu protestujący Ujgurowie zebrali się pod wieżą Eiffla. Część protestujących miała głowy obwinięte bandażami pochlapanymi sztuczną krwią. Wymachiwali ujgurskimi flagami i transparentami z hasłami "Terrorystyczne Chiny! Przestańcie zabijać Ujgurów!". Wezwali prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, by domagał się przeprowadzenia przez europejską delegację niezależnego dochodzenia w sprawie przemocy w Urumczi.

Głębokie zasmucenie i zatroskanie "pogarszającą się sytuacją" w Sinkiangu wyraził w środę duchowy przywódca buddyzmu tybetańskiego Dalajlama XIV, apelując do Pekinu o rozwagę i "działanie w duchu zrozumienia i z długoterminowa wizją" - głosi komunikat przekazany AFP przez tybetańskie biuro w Paryżu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Sobota
wieczór
25°C Niedziela
noc
20°C Niedziela
rano
27°C Niedziela
dzień
wiecej »