Do zapalenia światła wolności z okazji rocznicy stanu wojennego zachęca mural przedstawiający symbolicznie ofiary pacyfikacji kopalni "Wujek".
Przy ul. Mariańskiej (okolice Ronda ONZ) odsłonięty został okolicznościowy mural przedstawiający symbolicznie ofiary stanu wojennego - twarze górników z kopalni "Wujek" wkomponowane w wizerunek polskiej flagi z napisem "13 grudnia '81", logo Instytutu Pamięci Narodowej oraz logo akcji „Zapal Światło Wolności”.
W uroczystości wziął udział prezes IPN Łukasz Kamiński oraz przedstawiciel ambasady USA, a także twórca muralu Piotr Młodożeniec, który w latach stanu wojennego związany był z podziemną „Solidarnością”. Kończąc w 1981 r. dyplom na warszawskiej ASP projektował wówczas druki okolicznościowe oraz kartki świąteczne o wymowie politycznej, które sam drukował i rozpowszechniał. Z pomocą sprayu i szablonów tworzył również opozycyjne obrazy na murach. Okolicznościowy mural nawiązuje do prac Młodożeńca z grudnia 1981 roku. - Twarze na fladze, to twarze dziewięciu górników zamordowanych podczas pacyfikacji kopalni – mówi artysta. - 13 grudnia był dla nas wszystkich straszliwym zaprzepaszczeniem nadziei na inne, lepsze państwo.
Instytut Pamięci Narodowej poprzez mural apeluje o włączenie się 13 grudnia do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Zapal Światło Wolności”. W akcji może wziąć udział każdy poprzez zapalenie 13 grudnia o godz. 19.30 symbolicznej świecy w oknach domów.
- Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie ofiar stanu wojennego. Przypominamy o tych, którzy stracili życie, zostali internowani, uwięzieni, których represjonowano, inwigilowano, wyrzucono z pracy, zmuszono do emigracji - mówi prezes IPN, Łukasz Kamiński. - Ale chcemy w ten sposób także wyrazić pamięć o tych, którzy dziś tęskną na całym świecie za wolnością - dodaje.
Kampania społeczna IPN nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami zapalił świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
Konferencja Episkopatu Polski zdecydowała, że Kościół katolicki włączy się w propagowanie akcji i zachęci wiernych do zapalenia w swych domach świec. Skierowała też do każdej diecezji propozycję, aby ofiary stanu wojennego objąć modlitwą wiernych podczas Mszy św. odprawianych 13 grudnia. Swą aprobatę dla akcji wyraził też papież Franciszek.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.