Chrześcijańskiej obecności na uniwersytecie poświęcono Pierwsze Europejskie Spotkanie Studentów, trwające w Rzymie.
Zorganizowało je duszpasterstwo akademickie diecezji rzymskiej wspólnie z komisją „Katecheza, szkoła i uniwersytet” Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) przy współpracy włoskich ministerstw edukacji, spraw zagranicznych i młodzieży.
1,5 tys. uczestników spotkania, przybyłych z różnych krajów europejskich, w tym ok. 350 z Polski, gościły w pierwszej połowie tygodnia (6-8 lipca) duszpasterstwa akademickie włoskich miast uniwersyteckich. Rzymską część spotkania zainaugurowała wczoraj Msza w bazylice św. Jana na Lateranie. Właściwe obrady otworzył dziś bp Marek Jędraszewski z Poznania, który jako wiceprzewodniczący komisji „Katecheza, szkoła i uniwersytet” Rady Konferencji Biskupich Europy kieruje w niej sekcją duszpasterstwa akademickiego. Tematy związane z nową ewangelizacją rzeczywistości uniwersyteckiej i tworzeniem nowego humanizmu dyskutować się będzie w grupach językowych. W sobotę 11 lipca, święto patrona Europy Benedykta z Nursji, uczestnicy wezmą udział w Mszy, której w bazylice watykańskiej przewodniczyć będzie kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone. Następnie zostaną przyjęci przez Papieża.
Program Europejskiego Spotkania Studentów obejmuje też pielgrzymkę na plac Jana Pawła II. Znajduje się on w dzielnicy Tor Vergata, na peryferiach Wiecznego Miasta, w miejscu Światowych Dni Młodzieży w Roku Jubileuszowym 2000.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.