Zwiadowczym Rajdem Cyklistów w sobotnie przedpołudnie rozpoczęły się w Przemyślu (Podkarpackie) 12. "Nietuzinkowe" Manewry Szwejkowskie w Twierdzy Przemyśl.
Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia Manewrów będą uroczystości związane z 1. rocznicą odsłonięcia figury c.k. Dobrego Wojaka Józefa Szwejka, siedzącego na skrzyni z amunicją.
Odbędzie się tam wówczas zbiórka regimentów, sympatyków i przyjaciół przybyłych na Manewry. Ponadto wręczone zostaną awanse szwejkowskie i na oficerów c.k. Towarzyszyć temu będzie koncert kapeli "Po prostu" oraz gry i zabawy szwejkowskie. Natomiast w czasie nocnych manewrów zostanie zainscenizowane wysadzenie Fortu XVI Zniesienie.
W programie dwudniowej imprezy znalazły się także piesze rajdy: szlakiem zabytków i muzeów Przemyśla oraz śladami Szwejka po Twierdzy Przemyśl, a także galicyjski turniej piłki siatkowej plażowej "O Kufel Józefa Szwejka".
Uczestnicy będą mogli wziąć także udział we współczesnej wersji sądu nad Szwejkiem, przygotowanym przez kabaret Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka, organizatora Manewrów. Jak wyjaśnił PAP prezes Stowarzyszenia Zbigniew Rużycki, w czasie sądu prowadzący będą zadawać Szwejkowi różne pytania, nawet absurdalne, a ławnicy czyli publiczność zdecyduje, czy można go puścić wolno.
Impreza zakończy się w niedzielę przy figurze Szwejka na Rynku, gdzie odbędzie się wręczenie certyfikatów potwierdzających zdobycie tytułu "Obrońcy Twierdzy Przemyśl".
Manewry odbywają się zawsze w lipcu, bowiem książkowy bohater Józef Szwejk przebywał w twierdzy Przemyśl właśnie w lipcu 1915 r., kiedy to - omyłkowo posądzony o dezercję i zdradę na rzecz Rosjan - omal nie został powieszony.
W tym roku wśród uczestników Manewrów - jak poinformował PAP Rużycki - znaleźli się szwejkolodzy i sympatycy Szwejka niemal z całego kraju: Gdańska, Gdyni, Warszawy, Skierniewic, Wrocławia, Cieszyna, Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Podkarpacia, a także z Węgier, Słowacji, Austrii i Ukrainy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.