Konkubinat zwiększa szanse na rozwód

Pary, które prowadzą wspólne życie przed zaręczynami lub ślubem są w przyszłości mniej zadowolone z małżeństwa i bardziej zagrożone rozwodem niż pary, które zaczynają mieszkać ze sobą po zaręczynach lub dopiero po ślubie - informuje pismo "Journal of Family Psychology".

Do takich wniosków doszła trójka amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Denver po przeprowadzeniu telefonicznych badań ankietowych wśród kobiet i mężczyzn, którzy pobrali się w ciągu ostatnich 10 lat.

Większy odsetek par (ok. 43 proc.) odczuwających gorszą satysfakcję z małżeństwa, mniejsze oddanie i zaufanie, jak również trudności we wzajemnej komunikacji i wyższe ryzyko rozwodu stwierdzono w grupie osób, które prowadziły wspólne życie już przed zaręczynami, niż wśród tych, które zamieszkały ze sobą po zaręczynach (ponad 16 proc.) albo dopiero po ślubie (40,5 proc). Jak oceniają naukowcy, różnic tych nie można tłumaczyć długością małżeństwa albo czynnikami, które grają rolę przy dobieraniu się osób skłonnych prowadzić wspólne życie - jak wiek, zarobki, wykształcenie czy przekonania religijne.

"Podejrzewamy, że niektóre pary zaczynające wspólne życie bez jasnej deklaracji na temat zobowiązań małżeńskich mogą ostatecznie skończyć na ślubnym kobiercu częściowo dlatego, że już prowadzą wspólne życie" - wyjaśnia współautorka pracy Galena Rhoades.

Dlatego wydaje się być rozsądne, by przed wspólnym zamieszkaniem pary rozmawiały ze sobą o wpływie tej decyzji na przyszłość związku oraz o wzajemnym zaangażowaniu - podkreśla drugi z badaczy Scott Stanley. "Zwłaszcza, że znacznie trudniej się rozstać z kimś, z kim mieszkamy niż z osobą, z którą tylko umawiamy się na randki" - dodaje naukowiec.

Ta sama trójka badaczy sprawdziła też przyczyny, dla których pary decydują się prowadzić wspólne życie.

Okazało się, że większość par chciała po prostu spędzać ze sobą więcej czasu. Drugim najbardziej popularnym powodem była wygoda, a trzecim - chęć przetestowania związku.

Wyniki tych badań ukazały się na łamach pisma "Journal of Family Issues".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »