Chrzanowski kapłan przyczynił się do uratowania 200 dzieci z powstania warszawskiego. Teraz powstanie o nim film dokumentalny.
Po upadku powstania warszawskiego jesienią 1944 r. ludność cywilna została wypędzona z Warszawy. Wiele osób kierowano do rozmaitych obozów przejściowych. Stamtąd wysyłano ich dalej, do obozów pracy. Taki los czekał m.in. dzieci - sieroty z obozu we Wrocławiu. Miały trafić do obozu Auschwitz.
Ks. Jakub Kamieński, proboszcz parafii św. Mikołaja w Chrzanowie, wykupił z rąk Niemców na stacji w Trzebini grupę dzieci. Jechały w transporcie do obozu. - Usłyszał krzyki dochodzące z wagonów. Po otwarciu jednego z nich zobaczył małego chłopczyka trzymającego za rękę brata. Dogadał się z oficerem niemieckim i za zebrane wśród parafian kosztowności wykupił te oraz inne dzieci. Nie była to akcja jednorazowa. Wraz ze swoim wikarym i współpracownikami wyciągnęli w ten sposób ok. 200 dzieci. Chrzanowianie jeździli po dzieci nawet do obozu we Wrocławiu - mówi Agnieszka Bąk, historyk z Muzeum w Chrzanowie. Uratowane dzieci trafiły do rodzin zastępczych.
Ks. Kamieński był bardzo znany w Chrzanowie. - Pełnił funkcję proboszcza w latach 1908-1946. Urodził się w 1873 r. w Szaflarach na Podhalu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1896 r. w katedrze wawelskiej z rąk bp. Jana Puzyny. Przed przyjściem do Chrzanowa, w latach 1904-1908, był wikarym w kościele Mariackim w Krakowie. Jako proboszcz chrzanowski był m.in. w latach 1912-1914 inicjatorem przebudowy starego kościoła pw. św. Mikołaja Biskupa. Podczas obu wojen światowych był ostoją i niewątpliwym wsparciem dla mieszkańców miasta, nad którymi roztaczał duchową i materialną opiekę. Po ciężkiej chorobie serca zmarł w Chrzanowie na plebanii 5 grudnia 1946 r., w przeddzień święta patrona kościoła - opowiada A. Bąk.
Postać księdza przypomni w 70. rocznicę jego śmierci film "Sprawiedliwy", przygotowywany przez Piotra Mielecha i Jędrzeja Lipskiego z warszawskiej fundacji Via Veritatis. To doświadczeni filmowcy, autorzy filmów dla kanału TVP Historia. Dotarli oni m.in. do Eugeniusza Zalewskiego, owego niegdysiejszego chłopca z wagonu w Trzebini, którego wraz z bratem wykupił ks. Kamieński. Film, który będzie kręcony m.in. w Chrzanowie, ma posiadać fragmenty fabularyzowane. W postać bohaterskiego kapłana wcieli się znany aktor Henryk Talar. Autorzy poszukują osób ocalonych przez ks. Kamieńskiego lub pamiętających Chrzanów z 1944 roku.
- Informacje na ten temat można zgłaszać m.in. pod moim numerem telefonu: 607 030 608. Akcja może być owocna. Udało mi się np. odnaleźć w okolicach Chrzanowa 80-latka, który był jednym z dzieci ocalonych przez ks. Kamieńskiego. Warto, by postać bohaterskiego kapłana wyszła poza nasze lokalne opłotki i stała się znana szerzej - tłumaczy A. Bąk, która wsparła autorów filmu wieloma cennymi materiałami historycznymi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.