Do 100 tysięcy Włochów wybiera się na Światowe Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem w lipcu w Krakowie - szacuje włoski episkopat. Jego dziennik "Avvenire" poinformował w środę, że młodzi Włosi zatrzymają się w wielu polskich diecezjach.
Włosi będą jedną z najliczniejszych zagranicznych grup, uczestniczących w ŚDM.
Gazeta biskupów podkreśla, że okazją do spotkań z polską młodzieżą i poznania Polski będą "dni w diecezjach" od 20 do 25 lipca, a więc tuż przed krakowskim zlotem i przyjazdem papieża. Poszczególne polskie diecezje przybiorą wtedy nazwy biblijne.
Na tej mapie, jak zauważa włoski dziennik, szczególne miejsce zajmować będzie archidiecezja katowicka, która będzie "Górą Karmel". To tam zatrzyma się większość Włochów, między innymi z miast Alba, Bergamo, Crema, Cremona, Cuneo, Fossano, Gorizia, a także z Mantui, Werony i Mediolanu. Zatrzymają się tam również grupy z regionu Kampania i Marche.
Ze względu na bliskość Krakowa Włosi często wybierają także Bielsko, Żywiec i Tarnów. Osiem grup - wymienia włoska gazeta - zatrzyma się w Radomiu, gdzie będzie między innymi reprezentacja diecezji z Ligurii.
Młodzież z Basilicaty jedzie do Łodzi, z Umbrii do Łowicza, a z Kalabrii do Sosnowca. We Włocławku oczekiwani są młodzi katolicy z Apulii. Młodzież z Adrii, Lukki i Treviso będzie w Gdańsku.
Tylko diecezja Biella z północy kraju wybrała na miejsce pobytu w związku ze Światowym Dniem Młodzieży nie Polskę, ale czeskie Pilzno.
Celem pielgrzymek wielu grup będzie też Częstochowa. Oczekuje się również, że wiele grup uczestników ŚDM odwiedzi teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Wszystkich informacji udziela włoskim pielgrzymom biuro do spraw duszpasterstwa młodzieży przy Episkopacie Włoch.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.