P.o. prezesa TVP Piotr Farfał złożył w prokuraturze doniesienie przeciwko pięciu członkom rady nadzorczej TVP oraz zawieszonym członków zarządu telewizji: Sławomirowi Siwkowi i Marcinowi Bochenkowi. Według Farfała dopuścili się oni przestępstw: poświadczenia nieprawdy i działania na szkodę spółki.
Chodzi o posiedzenie rady nadzorczej z 3 lipca, kiedy to pięciu jej członków nie uznało decyzji ministra skarbu o zakończeniu kadencji i prowadziło obrady. Ich efektem były m.in. uchwały o zawieszeniu Farfała i powierzeniu kierowania TVP Siwkowi.
Jak informuje TVP w komunikacie prasowym zamieszczonym w czwartek na jej stronie internetowej, spotkanie członków rady nadzorczej 3 lipca było jedynie nieformalnym "zebraniem", a przewodniczący byłej już rady nadzorczej Łukasz Moczydłowski poinformował obecnych o zakończeniu kadencji rady oraz wygaśnięciu mandatów jej członków.
"W protokole z posiedzenia rady nadzorczej, sporządzonym przez p. Radosława Potrzeszcza (3 lipca 2009 r.) widnieje natomiast sprzeczna informacja o formalnym otwarciu posiedzenia Rady Nadzorczej przez p. Łukasza Moczydłowskiego, które de facto nie nastąpiło. Świadczy o tym fakt, iż przewodniczący nie wygłosił koniecznej, zgodnie z Regulaminem Rady Nadzorczej TVP, formuły o treści: +Otwieram posiedzenie Rady Nadzorczej TVP S.A.+" - głosi komunikat TVP.
W związku z tym zarząd telewizji (jednoosobowo jest nim obecnie Piotr Farfał) zawiadomił prokuraturę o "popełnieniu przestępstwa - poświadczenia nieprawdy w dokumencie urzędowym, tj. czynu z art. 271 § 1 kk działania na szkodę Spółki przez: Radosława Potrzeszcza, Bogusława Szwedo, Janinę Goss, Krzysztofa Czabańskiego oraz Piotra Wawrzeńskiego".
Doniesienie do prokuratury obejmuje także Sławomira Siwka i Marcina Bochenka. W tym wypadku Farfał zarzuca "używanie dokumentu podrobionego lub przerobionego, tj. czynu z art. 273 kk działania na szkodę spółki".
Komunikat TVP przypomina, że 8 lipca Siwek i Bochenek złożyli w Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o zmianę danych TVP w rejestrze przedsiębiorców (czyli o zawieszenie Farfała i powołanie w jego miejsce Siwka).
"Do wniosku został dołączony dokument poświadczający nieprawdę - sporządzony przez Radosława Potrzeszcza protokół z posiedzenia Rady Nadzorczej z dnia 3 lipca 2009 r., w którym zawarte były nieprawdziwe informacje, m.in. o formalnym otwarciu posiedzenia Rady Nadzorczej przez p. Łukasza Moczydłowskiego" - głosi komunikat TVP.
Piotr Farfał zapowiada ponadto, że wystąpi również wobec wszystkich osób, które obejmuje doniesienie do prokuratury z pozwami cywilnymi o naruszenie dóbr osobistych spółki "poprzez publiczne kwestionowanie legalności działań zarządu TVP S.A. oraz podważanie wiarygodności spółki i jej władz".
"Nie będę komentował poczynań pana Farfała. Jest mi to kompletnie obojętne" - powiedział w czwartek PAP w reakcji na doniesienie do prokuratury Siwek. "Bardziej działać na szkodę spółki niż Farfał nikt nie jest w stanie. Przyjmuję to spokojnie" - powiedział z kolei jeden z członków b. rady nadzorczej TVP Krzysztof Czabański.
Inny z członków rady Piotr Wawrzeński uważa natomiast, że Farfał nie powinien się tak spieszyć, ponieważ decyzja KRS o niewpisaniu Siwka jako p.o. prezesa TVP nie jest jeszcze prawomocna. "Czekamy na rozstrzygnięcie drugiej instancji" - powiedział PAP Wawrzeński.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.