Pan Bóg nie zdałby matury z matmy

Pan Bóg jest kochany, ale no… nie zdałby matury. Z matematyki. Z biologii to by jakoś mu poszło, z polskiego pewnie też, ale matmę by oblał - mówił na Jasnej Górze do maturzystów z archidiecezji wrocławskiej ks. Krzysztof Dukielski z Krajowego Biura ŚDM.

XVI Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów przed cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczęła się od zawiązania wspólnoty w sali o. Kordeckiego.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych usłyszeli tam o wrocławskich duszpasterstwach akademickich oraz ich obozie letnim w Białym Dunajcu.

Opowiadali o tym sami zaangażowani studenci.

Kilka słów zachęty do włączenia się w Światowej Dni Młodzieży powiedzieli także wolontariusze z Diecezjalnego Sztabu Przygotowań Wrocław-Galilea.

Maturzyści poznali symbole ŚDM. Krzyż Roku Świętego, zwany też Krzyżem Młodych. Podarowany młodym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, od 22 kwietnia 1984 roku stał się "żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata". Od Niedzieli Palmowej 2003 roku razem z Krzyżem ŚDM wędruje Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

- Rok miłosierdzia to szczególny czas, w którym doświadczamy przebaczenia i miłości, gdy dobrze przeżywamy sakrament pojednania. Dlatego zachęcam was, żeby pomyśleć, czy dziś jest dobry czas dla ciebie na pojednanie się z Panem Bogiem - mówił do młodych ks. Piotr Wawrzynek, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Przez cały czas trwania pielgrzymki w konfesjonałach posługiwali kapłani.

- Sensem naszej dzisiejszej modlitwy jest przyjście do miejsca, w którym modli się cała Polska i zwrócenie się do Królowej Polski: Maryjo, pomóż mi podejmować dobre decyzje w moim życiu i być świadomym człowiekiem - tłumaczył w sali o. Kordeckiego ks. Wawrzynek.

Uśmiechy na twarzach maturzystów wywołała prelekcja ks. Krzysztofa Dukielskiego z Krajowego Biura ŚDM, który stwierdził, że czas bycia maturzystą jest niezwykły, choć też bardzo trudny i ważny, bo przełomowy.

- Jedyną istotą na ziemi, która żeby żyć, potrzebuje sensu, jest człowiek. Patrzę na te wasze oczy, zmęczone od nauki. Czemu? Bo widzicie w niej sens. Bo chcecie zdać egzamin dojrzałości, potem studiować i otworzyć sobie perspektywy na przyszłość - rozpoczął kapłan.

Argumentował, że pielgrzymka uczniów klas maturalnych to poszukiwanie głębszego sensu. Same piątki i szóstki bowiem nie wystarczą. W sercu człowiek potrzebuje czegoś większego.

- Pan Bóg jest kochany, ale nie zdałby matury z matematyki. Z biologii to by jakoś mu poszło, z polskiego też, ale matmę by oblał. On cię tak bardzo kocha, że nie nauczył się liczyć! Bo liczy tylko do jednego. Wiecie jak? Ola, Marysia, Piotr, Krzysztof, Kasia… - zaskoczył młodych słuchaczy zastępcą Dyrektora Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży 2016.

I kontynuował: - Tak bardzo cię kocha, że mówi: „Nie ważne, że nie znam całek i ktoś się będzie śmiał, ale znam ciebie! Twoje lęki, smutki, twój charakter, twoje oczy”. Uświadom sobie, że dla Pana Boga jesteś numerem jeden - stwierdził ks. Dukielski.

W tym kontekście matura nie jest ważna. Oczywiście, ma znaczenie, ale poza tą rzeczywistością szkolną, naukową istnieje coś więcej.

- W głębszym spojrzeniu wiedz, że jesteś dla Boga numerem jeden. Nie ma innego. Jesteś Ty - powtórzył dosadnie kapłan.

Na koniec językiem współczesnej młodzieży powiedział, że Bóg chce wejść w naszą historię. Nie myśli, o tym, żeby robić sobie z nami tylko selfie czy być naszym znajomym na fejsie. Chce czegoś więcej.

Czytaj także:

Matura jak decyzja 1050 lat temu
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • peperS
  11.03.2016 18:44
  Ręce opadają jak się takich dyrdymałów słucha i czyta o nich.

  Coraz częściej pytam się w jakim Kościele ja żyję?

  Słodki Jezu.

 • Anonim (konto usunięte)
  11.03.2016 21:08

  PeperS – rozumiem Cię,tylko dlaczego Ci ręce opadają ????? bo mnie się w bokserskie pozy,
  zamieniają..
  . może niejedna dosadna kontra by dobry wynik matematyczny dała , żeby ani do trzecH policzyć nie zdążyli...wiesz co Ci radzę ucz się oko przymróżać...bo to jeszcze nie wszystko, co się jeszcze zdarzyć może, co będziesziesz czytał i słyszał...
  ..Mnie tu też, niejedno wkurza, że też nie wiem, Jak Ty, cytuję:
  „Coraz częściej pytam się w jakim Kościele ja żyję?”
  tylko tym się nie martwię. bo kiedyś jakiś stary faroż
  mi wytłumaczył, nie dziw się i nie martw się synku, bo jest ósmy sakrament, co zbawia to jest Głupota Ludzka...

 • MacBlacker
  12.03.2016 08:38
  Krasomówstwo graniczące z brednią...
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
27°C Sobota
wieczór
24°C Niedziela
noc
20°C Niedziela
rano
27°C Niedziela
dzień
wiecej »