Reklama

Grad: Będę bronił prywatyzacji

- Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział w środę, że będzie twardo bronił zaktualizowanego programu prywatyzacji. Dodał, że na temat koncepcji prywatyzacji rozmawiał we wtorek po posiedzeniu rządu z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, który ma na nią inny pomysł.

Reklama

Zaktualizowany program prywatyzacji przygotowany przez Grada zakłada przychody z prywatyzacji w wysokości 36,7 mld zł do końca 2010 roku. Lista kluczowych projektów obejmuje m.in. sektor energetyki i chemii oraz sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w spółkach giełdowych, w tym od 10 do 41 proc. akcji KGHM oraz części akcji Lotos.

"Będę równo traktował wszystkie potencjalne podmioty, które będą starały się brać udział w procesie prywatyzacji, również takie, o których wspominał pan premier Pawlak, a mianowicie spółki pracownicze, menedżerskie, które będą miały finansowanie dla tych procesów. (...) Cierpliwie poczekajmy na moment, w którym Rada Ministrów ten dokument przyjmie. Ten program jest bardzo realny i jestem przekonany, że w 95 proc. będzie taki, jaki ja przedłożyłem" - powiedział w środę Grad.

Tymczasem wicepremier Pawlak przygotowuje projekt, który ma promować prywatyzację pracowniczo-menedżerską, czyli wykup państwowych spółek przez ich pracowników i kadrę kierowniczą. Jego zdaniem w czasie kryzysu gospodarczego, gdy budżet potrzebuje dodatkowych środków, może dojść do sprzedaży wielu państwowych przedsiębiorstw za niewielkie pieniądze. Dlatego - jak uważa wicepremier - trzeba pomyśleć, by w pierwszej kolejności mogli kupować pracownicy i kadra menedżerska, którzy przez ostatnie 20 lat utrzymali te firmy w dobrej kondycji.

Zdaniem szefa resortu gospodarki, pracownicy i kierownictwo mogliby zdobyć pieniądze na wykup państwowych spółek z własnych zasobów oraz z kredytów bankowych z BGK, PKO BP, ale także z innych banków, firm leasingowych oraz funduszy inwestycyjnych.

Projektem prywatyzacji według Grada, rząd miał się zająć na posiedzeniu we wtorek. Wcześniej został on skierowany na poniedziałkowe posiedzenie komitetu stałego Rady Ministrów. W czasie posiedzenia premier Donald Tusk poinformował, że rząd najpóźniej za dwa tygodnie zajmie się listą przedsiębiorstw państwowych, które mają być sprywatyzowane.

Po posiedzeniu Komitetu, rzecznik MSP Maciej Wewiór poinformował, że 3 sierpnia dokument ponownie trafi pod obrady Komitetu. W tym tygodniu MSP prowadzi rozmowy nt. planu z resortami.

W środę rano rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że projektem prywatyzacji opracowanym przez szefa resortu skarbu zajmie się w najbliższym czasie specjalna grupa robocza. W jej skład wejdą ministrowie: finansów - Jacek Rostowski, gospodarki - Waldemar Pawlak, skarbu - Aleksander Grad oraz Michał Boni z kancelarii premiera. Jak dodał, w rządzie "nikt nie podchodzi do sprawy prywatyzacji doktrynersko, ideologicznie".

Kontrowersje w zaktualizowanym programie prywatyzacji wzbudził też plan sprzedaży od 10 do 41 proc. udziałów w KGHM. SP ma 41,78 proc. akcji KGHM.

Związki zawodowe KGHM są zaskoczone planami dotyczącymi wyjścia Skarbu Państwa z miedziowej spółki. Członek RN KGHM z ramienia załogi Józef Czyczerski powiedział w ubiegłą środę po ogłoszeniu planu, że związki planują protest.

Związki zawodowe KGHM ogłosiły pogotowie strajkowe, które - jak podały centrale związkowe KGHM - będzie trwać do odwołania tej decyzji. W przypadku jej podtrzymania ma zostać ogłoszony strajk generalny w Polskiej Miedzi.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi wyłączenie KGHM z szybkiego planu prywatyzacji. "Szybka prywatyzacja KGHM nie wydaje się opłacalna z punktu widzenia Skarbu Państwa" - zaznaczył. Dodał, że dywidenda wypłacana z zysku KGHM w ciągu 5-6 lat dałaby takie same korzyści dla budżetu państwa, co sprzedaż udziałów Skarbu Państwa tej spółki. Grad z kolei powiedział, że jego propozycja prywatyzacji KGHM zostanie jeszcze przedyskutowana przez rząd.

W środę przedstawiciele związkowców z KGHM podpisali w Lubinie petycję do premiera Donalda Tuska o zaniechanie prywatyzacji KGHM. Petycja ma zostać wysłana w czwartek. Podpisy pod nią złożyło także pięciu parlamentarzystów z Dolnego Śląska, którzy spotkali się w środę ze związkowcami: Piotr Cybulski, Elżbieta Witek, Marzena Machałek (wszyscy PiS), Janusz Mikulicz (PO) oraz poseł Lewicy i zarazem przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) Ryszard Zbrzyzny.

Posłowie zgodnie zapewniali, że są przeciwni prywatyzacji KGHM. Pod petycją podpisu nie złożyła jedynie obecna na spotkaniu posłanka Ewa Drozd (PO). Tłumaczyła, że musi mieć czas na dokładne zapoznanie się z dokumentem. Przewodniczący Zbrzyzny poprosił ją o decyzję do czwartku do godz. 12. Po tym czasie petycja zostanie wysłana do premiera.

W petycji związkowcy wskazują, że pozbycie się kontroli nad spółką miedziową niesie za sobą zagrożenie likwidacją tysiąca miejsc pracy oraz pozbawieniem potencjalnych korzyści budżetu państwa z tytułu wkładu podatków pośrednich i bezpośrednich oraz dywidendy. Związkowcy wskazują również, że potencjalny inwestor będzie zainteresowany tylko i wyłącznie przejęciem kontroli nad rynkami zbytu spółki miedziowej oraz szybką eksploatacją jej złóż.

Plan min. Grada do końca 2010 roku przewiduje prywatyzację co najmniej kilkunastu kluczowych spółek Skarbu Państwa, m.in. z branży energetycznej: Enei, firmy Tauron, PGE, Energi i ZE PAK oraz z sektora chemicznego: Ciechu, Zakładów Chemicznych Police, Zakładów Azotowych Puławy, Tarnów i Kędzierzyn. Zakłada również prywatyzację Giełdy Papierów Wartościowych i sprzedaż udziałów w spółkach TP, Pekao SA, LW Bogdanka, Ruch i Lotos.

W projekcie zaproponowano także przyjęcie zasady uzyskiwania bieżącej akceptacji Rady Ministrów dla prywatyzacji spółek w trudnej sytuacji ekonomicznej, (gdy prywatyzacja może pomóc przedsiębiorstwu) oraz zagrożonych słabym zainteresowaniem inwestorów i ofertami niższymi od wycen.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama