Taize: Czekają na spotkanie w Poznaniu

Przeor Wspólnoty z Taizé brat Alois powiedział, że bracia nie mogą się już doczekać powrotu, po 10 latach, do Polski w związku z Europejskim Spotkaniem Młodych.

Doroczne Europejskie Spotkaniem Młodych odbędzie się tym razem w Poznaniu w dniach 29 grudnia - 2 stycznia. Tymczasem Ekumeniczna Wspólnota z Taizé przeżywa letnie oblężenie. Podobnie jak w ubiegłym tygodniu bracia z niewielkiej burgundzkiej wioski goszczą ponad 4 tys. osób.

Starsza młodzież może zdecydować się na duchową podróż przez Biblię zatytułowaną „Bóg mówi nam «tak» takim, jakimi jesteśmy”, albo na pogłębioną refleksję wokół Kazania na Górze z Ewangelii św. Mateusza, prowadzoną pod hasłem „Wezwani, by bardziej kochać”. Natomiast uczestnicy w wieku 15-16 lat mają swój odrębny program spotkań, podobnie jak ludzie dorośli i rodziny z małymi dziećmi.

Od poniedziałku do soboty, codziennie rano, bracia Wspólnoty wprowadzają w temat proponowany na każdy dzień. Potem wszyscy kontynuują wymianę myśli i doświadczeń w małych, międzynarodowych grupach.

W czwartek po wieczornej modlitwie w kościele pojednania brat Alois pozdrowił wszystkich, a dzieci roznosiły kwiaty obecnym. Wymienionych zostało ponad 70 różnych narodowości. W specjalny sposób brat przeor Wspólnoty z Taizé zwrócił się do 400 Polaków. Powiedział: „Powitajmy serdecznie młodych Polaków, których w tym tygodniu jest szczególnie wielu. Wśród nich są młodzi z Poznania, którzy nie mogą się już doczekać, by nas pod koniec tego roku ugościć u siebie z okazji Europejskiego Spotkania Młodych. Mogę jednak powiedzieć, że i my nie możemy się doczekać naszego powrotu, po 10 latach, do Polski. Już dzisiaj więc dziękujemy Wam bardzo, że nas wkrótce ugościcie.”

Ubiegły tydzień, zakończyła, jak zawsze w niedzielę, uroczysta Eucharystia, którą koncelebrowało ponad 50 kapłanów z różnych krajów i trzech biskupów. Przewodniczył bp Michel Evans z diecezji Wschodnia Anglia, który od 30 lat co roku odwiedza Taizé z grupą młodych chrześcijan ze swojej diecezji.

- W tym tygodniu jest znowu ponad 4 tys. osób i nie brakuje Polaków. Czekamy na przyjazd arcybiskupa Canterbury, Rowana Williamsa, zwierzchnika Kościoła anglikańskiego. Od początku tygodnia jest już w Taizé anglikański arcybiskup Yorku, John Sentamu. A w sobotę podczas wieczornej modlitwy śluby wieczyste złoży jedyny brat z Senegalu, Simon - powiedział Radiu Watykańskiemu brat Marek z Taizé.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MŁODZIEŻ, TAIZE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
wiecej »