W związku z wizytą duszpasterską Benedykta XVI w Czechach na spotkanie z papieżem wybiera się wielu mieszkańców Słowacji. Większość grup pielgrzymkowych ze Słowacji będzie uczestniczyło w Mszy św., którą Benedykt XVI odprawi w Brnie w niedzielę 27 września.
Papieska wizyta w Czechach stała się dla słowackich mediów okazją do rozważań czy i kiedy Benedykt XVI przyjedzie na Słowację. Podkreśla się m.in., że niedawno z Rzymu wyszły „poważne sygnały” pozwalające mieć nadzieję na wizytę papieża wcześniej niż w 2013 roku. Jak dotąd, zarówno Kościół jak i władze polityczne Słowacji spodziewają się, że okazją do wizyty papieża byłaby przypadająca w przyszłym roku 1150. rocznica przybycia apostołów Słowian, Cyryla i Metodego na ówczesne Wielkie Morawy, którymi władał książę Rościsław. Już w kwietniu br. premier Słowacji, Robert Fico rozmawiał w tej sprawie z nuncjuszem apostolskim abp. Mario Giordaną. Według szefa rządu Słowacji obchody ku czci świętych Cyryla i Metodego będą organizowane wspólnie przez Kościół i państwo.
Słowackie media zwróciły też uwagę na fakt, że podczas wrześniowej wizyty duszpasterskiej w Czechach papież nie będzie wygłaszał żadnych kazań ani przemówień po niemiecku. Biuro Prasowe Konferencji Biskupów Słowacji tłumaczy tę „zaskakującą wiadomość” faktem, że „społeczeństwo czeskie życzyło sobie, by podczas wizyty w ich ojczyźnie papież nie używał języka niemieckiego”, co „jest podyktowane delikatnymi stosunkami między Republiką Czeską a Niemcami”.
Sprawę ewentualnej wizyty Ojca Świętego w Republice Słowackiej przedstawiciele episkopatu poruszyli podczas spotkania z premierem, Robertem Fico 23 lipca b.r. W rozmowach uczestniczył również nuncjusz, abp abp Mario Giordana.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.