Około 8 tys. litewskich Polaków przeszło w sobotę w biało-czerwonym pochodzie centralnymi ulicami Wilna. Demonstracją swej polskości Polacy uczcili zbliżający się Dzień Polonii i Polaków za Granicą, 225. rocznicę Konstytucji 3 Maja i 1050. rocznicę Chrztu Polaki.
W czołówce pochodu szli liderzy społeczności polskiej na Litwie, przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej w Wilnie, a także polscy politycy na czele z wicemarszałek Senatu Polski Marią Koc i liderzy organizacji polonijnych z całego świata, którzy specjalnie na tę uroczystość przybyli do Wilna.
"Chcę podziękować za to, że jesteście i trwacie, że macie polskość w swoich sercach" - powiedziała wicemarszałek Senatu Maria Koc, zwracając się do zebranych w Wilnie Polaków.
"Cieszę się, że na Litwie tyle osób bierze udział w uroczystości, która nas łączy" - powiedział prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula.
Jak zaznaczył w rozmowie z PAP prezes Związku Polaków na Litwie (ZPL) poseł Michał Mackiewicz, "wielotysięczny barwny pochód z biało-czerwonymi flagami, w polskich strojach ludowych, z polską pieśnią na ustach, jaki organizujemy raz na kilka lat w Wilnie, jest nie tylko demonstracją naszej tożsamości narodowej, ale też daje nam poczucie dumy i jedności".
Przemarsz, w którym wzięli udział przedstawiciele 14 oddziałów ZPL z całej Litwy, polskich szkół, zespołów, harcerzy, polskich organizacji społecznych - zakończył się mszą świętą przed Kaplicą Ostrobramską. Następnie na wileńskim Placu Ratuszowym odbył się koncert polskich zespołów działających na Litwie, a gościem specjalnym koncertu był zespół Golec uOrkiestra.
W ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polaki w sobotę w Wilnie odbyła się też sesja naukowa pt. "Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie", a wieczorem w wileńskim kościele pod wezwaniem Ducha Świętego zostało wykonane Oratorium "Nieszpory Ludźmierskie" Jana Kantego Pawluśkiewicza.
Sponsorem tego wydarzenia, w które zaangażowano ponad 120 artystów, m.in. Hanna Banaszak, Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie - jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, a patronuje wydarzeniu ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie.
Na Litwie mieszka ponad 200 tys. Polaków, co stanowi 6,6 proc. mieszkańców kraju. Polacy na Litwie są najliczniejszą mniejszością narodową.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.