Prof. Aleksander Skotnicki został laureatem nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2009 - poinformował PAP w poniedziałek Joachim S. Russek z krakowskiej Fundacji Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej.
Wysokość nagrody, przyznawanej autorom publikacji dokumentujących życie żydowskie w Polsce i wkład Żydów polskich w kulturę polską, to pięć tys. dolarów.
Nagroda im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej została ustanowiona przez Jana Karskiego w 1992 roku dla uhonorowania pamięci jego żony, Poli Nireńskiej, tancerki i choreografa, która jako jedyna z ponad siedemdziesięcioosobowej rodziny żydowskiej uratowała się z Shoah. Zmarły 15 lipca 2000 roku profesor Jan Karski był w czasie wojny kurierem rządu polskiego w Londynie, który przedostał się z okupowanej Polski na Zachód i przekazał informacje rządom alianckim o postępującej zagładzie ludności żydowskiej w Polsce dokonywanej przez niemieckich okupantów. Nagroda administrowana jest przez Żydowski Instytut Naukowy w Nowym Jorku.
Laureat tegorocznej edycji, prof. Skotnicki, jest wybitnym uczonym, hematologiem, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pełni funkcję kierownika Katedry Hematologii Collegium Medicum UJ i ordynatora kliniki hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jest autorem i współautorem prawie 300 publikacji i 12 książek z zakresu medycyny. Od lat poświęca wiele czasu i uwagi przypominaniu pamięci o polskich Żydach, w tym nade wszystko o Żydach krakowskich.
Związany z Krakowskim Towarzystwem Fotograficznym, inicjował i organizował liczne wystawy fotografii i dokumentów przypominających społeczność żydowską w Krakowie sprzed Holocaustu i jej losy w okresie okupacji niemieckiej m.in. "Społeczność żydowska w Polsce - zwyczaje i udział w walce o Niepodległość" (2004), "Dwa oblicza społeczności żydowskiej w Krakowie" (2006), "Znaczenie i losy społeczności żydowskiej przedwojennego Krakowa" (2006), "Medycyna i farmacja za murami getta" (2002), "Ślub córki cadyka Halberstama w Bobowej w 1931 r.", "Rola Oskara Schindlera w ratowaniu Krakowskich Żydów" (2004 i 2009), "Julian Aleksandrowicz - Krakowianin XX wieku - życie i twórczość" (2001).
Tematyka wystaw znalazła również odbicie w dwóch obszernych monografiach opracowanych przez prof. Skotnickiego: "Oskar Schindler w oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów" (2006) i "Społeczność żydowska w Polsce. Zwyczaje i udział w walce o niepodległość" (2006). Prof. Skotnicki jest także autorem licznych artykułów w prasie i miesięcznikach kulturalnych dotyczących historii Krakowa i Żydów krakowskich.
Prof. Skotnicki nawiązał rozległe kontakty z Żydami krakowskimi na świecie, w tym z wieloma byłymi pracownikami fabryki Schindlera; uczestniczy w dorocznych spotkaniach Krakowian m.in. w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Jest też współorganizatorem stowarzyszeń propagujących dialog na rzecz porozumienia żydowsko-polsko-niemieckiego i prezesem Fundacji "Stradomskie Centrum Dialogu".
Swoje zaangażowanie w studiowanie losów żydowskich okresu Holokaustu prof. Skotnicki objaśnia wpływem, jaki na niego wywarły dzieje dwojga ludzi: jego mentora prof. Juliana Aleksandrowicza, który przeżył getto krakowskie i był potem w szeregach Armii Krajowej i babki Anny Sokołowskiej, nauczycielki w Nowym Sączu, która w czasie okupacji niemieckiej ukrywała u siebie dwie Żydówki. Po ujawnieniu kryjówki obie kobiety zostały zabite na miejscu, a Anna Sokołowska zginęła w obozie koncentracyjnym w Ravensbrueck. Jest ona upamiętniona w Yad Vashem w Alei Sprawiedliwych.
Tegorocznego laureata nagrody wybrał komitet w składzie: prof. Jerzy Tomaszewski, prof. Feliks Tych, dr Eleonora Bergman, dr Jonathan Brent i Marek Web.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 23 września w Fundacji Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu w Krakowie.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.