Rededykacja, czyli duchowa odnowa - po latach zapomnienia - cmentarza Żydów w Bodzentynie (Świętokrzyskie), z udziałem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha i kantora Maynarda Gerbera, będzie głównym akcentem bodzentyńskich Dni Dawida Rubinowicza, przypadających od 26 do 30 sierpnia.
Na uroczystości spodziewanych jest około 50 osób spośród żyjących za granicą potomków bodzentyńskiej społeczności żydowskiej.
Żydzi stanowili do 1939 roku około 30 proc. ludności tego miasteczka; w szczytowych okresach mieszkało ich tam około 1,2 tys. Przybywali od 1867 r., gdy w miastach biskupich przestał obowiązywać zakaz osiedlania się społeczności żydowskiej. W czasie okupacji niemieckiej wszyscy zostali wywiezieni do obozu w Treblince i tam zgładzeni. Na zniszczonym przez okupanta bodzentyńskim kirkucie zachowało się jedynie 80 macew.
Dzięki zbiórce pieniędzy, przeprowadzonej z inicjatywy dziennikarki Ewy Zymark przez szwedzki Komitet przeciw Antysemityzmowi, postawiono na bodzentyńskim kirkucie symboliczny pomnik - bramę wejściową. Teren cmentarza oczyszczono i uporządkowano. W pracach uczestniczyli m.in. uczniowie. Do uporządkowania zapomnianej nekropolii zachęcił mieszkańców miasta ks. Leszek Sikorski - poinformował PAP Jacek Poprawiak z Urzędu Miasta i Gminy.
Dawid Rubinowicz (1927-1942) był synem mleczarza z podkieleckiego Krajna, autorem pamiętników opisujących prześladowania Żydów w czasie II wojny światowej. Zamordowali go Niemcy gdy miał 15 lat. Podczas okupacji hitlerowskiej rodzina Dawida została przesiedlona do getta w Bodzentynie. Zginęła we wrześniu 1942 r. w Treblince. Odnalezione po wojnie w Bodzentynie zapiski Dawida zostały opublikowane w wielu krajach świata.
W programie bodzentyńskich Dni Dawida Rubinowicza zaplanowano koncerty, wystawy fotografii, projekcje filmów poświęconych społeczności żydowskiej, dyskusje, spektakle teatralne w wykonaniu uczniów i aktorów zawodowych. Imprezy odbędą się staraniem Towarzystwa Dawida Rubinowicza, Stowarzyszenia na rzecz Odnowy Wsi "Odnowica", Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, Parafii rzymsko-katolickiej oraz Urzędu Miasta i Gminy.
Wspomnienia jednej z nielicznych ocalałych z Holocaustu mieszkanek Bodzentyna Gołdy Szachter-Kalib "Z Bodzentyna do Auschwitz i Bergen-Belsen" - wydane nakładem Towarzystwa Dawida Rubinowicza - stały się tworzywem spektaklu "Ostatnia selekcja", który wyreżyserowali z adeptami Studia Teatralno-Muzycznego Jazz-Club w Kielcach Dorota i Artur Anyżowie. (Przed rokiem przygotowali oni z gimnazjalistami spektakl o losach Dawida Rubinowicza).
Uczniowie Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego" w Bodzentynie, którzy pomagali w uporządkowaniu miejscowego kirkutu zaprezentują z kolei w tym roku przedstawienie "Bóg Dawidka". "Dzięki zaangażowaniu się w obchody Dni Dawida Rubinowicza, młodzież poznała wielokulturową historię swojego regionu" - podkreśla nauczycielka Halina Mazur.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.