Arsenał chrześcijan

Boisz się terrorystów? Chwyć za broń!

Franciszkanie i krucjata? No, niespecjalnie się klei. A jednak. Franciszkanie  (konwentualni) zainicjowali krucjatę w obronie przed terroryzmem. Jej patronami są ci, którzy z rąk terrorystów zginęli - bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek. Ale jej orężem są nie pałki, pałasza, kałasze, czy rakiety balistyczne, a modlitwa. Różaniec....

Jeden z czytelników komentujący informację o tej inicjatywie na naszym portalu napisał, że niespecjalnie mu się to podoba; zaciśnięte pięści nie pasują do chrześcijan. Ale ja bym się nie obawiał. Nie powinny być zaciśnięte. Dłonie mają przesuwać paciorki różańca, usta wypowiadać słowa  o „naszym Ojcu”, o przebaczeniu „naszym winowajcom” i słowami Gabriela pozdrawiać Maryję, która wydała na świat jego błogosławieństwo, Jezusa. A myśli... Myśli mają się unosić do Nazaretu, do Betlejem, na Górę Tabor, do Wieczernika, Ogrójca;. na Golgotę, do pustego grobu Jezusa i na Górę Wniebowstąpienia.... Nie, stanowczo powinno to raczej rozluźnić nasze zaciśnięte pięści i zmiękczyć nasze twarde-harde serca....

Po co? Po co zmiękczać nasze serca? Terroryzm chyba prawie zawsze ma u swoich źródeł frustrację. Zrodzoną z tego, że nie dzieje się tak, jak by ci udzie chcieli, że nikt ich nie słucha, że są lekceważeni, oszukiwani.... Zamordyzm i totalna inwigilacja nie rozwiążą problemu terroryzmu, bo nie zlikwidują jego źródeł. Ba, mogą sytuację nawet pogorszyć. Jeśli chcemy problem terroryzmu naprawdę rozwiązać, konieczne trzeba też cierpliwie rozwiązywać problemy będące jego źródłem.... To zresztą nie mój pomysł, w tym duchu nie raz już wypowiadali się pasterze Kościoła z papieżami na czele...

Wydaje mi się, że to „zmiękczenie serc” przydałoby się nam też na naszym polskim poletku. Wdeptanie politycznych przeciwników w ziemię społecznej zgody nie przyniesie. O czym naocznie mogliśmy przekonać się w ostatnich latach. Naiwnością jest też myślenie, że owi przeciwnicy pod presją krzyku zmienią zdanie. Tak naprawdę, czy się to komuś podoba czy nie, jesteśmy skazani na dialog. Czyli też na kompromisy i ustępstwa.

Nie damy się? Zwyciężymy? Zamiast zaciskać pięść zacznij przesuwać w dłoni paciorki różańca.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • skierka
  07.06.2016 15:50
  Blisko ...ale nie do końca.
  Reprezentuje Pan "księżowski" punkt widzenia [ mim zdaniem błędny bo akademicki ]
  Zgoda ...a jakiej sprawie ? wyzysku ? nie , w tej sprawie nie ma i nigdy nie będzie zgody , chyba że..ci wyzyskiwani to kompletni idioci . Praktyka społeczna ....Nie Drogi Panie , zgoda nie zawsze może mieć miejsce nawet w odniesieniu biblijnym , otóż w Ks. Rodzaju Z WOLI PANA powstała niezgoda pomiędzy ludźmi prawymi i sługami złego .
  Jest takie powiedzenie , kto chce mieć wszystko , ten nie ma niczego i instytucja kościoła jest ofiarą tego stanu rzeczy , chciała być blisko wyzyskiwaczy [ wbrew listowi św. Jakuba zwanego sprawiedliwym ] i tymi wyzyskiwanymi ale to niepodobieństwo , przy tak ostrych kontrastach społecznych TRZEBA STANĄC PO KTÓREJŚ STRONIE , inaczej kościół będzie podobny do narciarza który nie jest w stanie zapanować nad dwoma rozjeżdżającymi się nartami ląduje w końcu na ....[ patrz kościół we Francji i Rosji ]
  A co do muzułmanów , najskuteczniejsza bronią przeciw nim jest miecz , tak miecz , np. miecz króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem [ za namową papieża] mało kto wie ale atak 11 IX na wieże w Nowym Jorku to data bitwy pod Wiedniem. Chrystus i apostołowie nosili ze sobą dwa miecze , do obierania jarzyn ?muzułmanie to ludzie wschodu ,tam nie ma demokracji , tam nie posługuje się siłą argumentów ale argumentem siły ,pamięta Pan na pewno w jaki sposób rozmawiał Kmicic z tatarskim dowódcą czambułu .Pod tym względem UE to ... zgraja społecznych nieuków.
  Co do jednego z Panem się zgadzam , sama inwigilacja i siła nie załatwia wszystkiego , no tak , ale potrzebna jest PROPOZYCJA CYWLIZACYJNA KOŚCIOŁA DLA SWIATA , no tak ale tutaj jest problem , to nie chrześcijanie dyktują warunki cywilizacyjne światu , ale świat chrześcijanom , głowę zachodzę jak to jest ; ci pierwsi chrześcijanie , w zasadniczej masie ludzie niewykształceni na to sobie nie pozwolili , a dzisiaj ... tylu profesorów i chodzimy w takt pogańskich werbli , nie ma nas w ekonomii , nie ma w wymiarze sprawiedliwości , obyczajowości itd.
  są jedyni komentarze bez choćby próby ich materializacji w życiu świata ? skąd ...,w życiu kościoła .Biskup to pasterz czy komentator ? no...ale to inny problem .
  A w ogóle pisze Pan niebanalne teksty.
 • Gość
  07.06.2016 16:09
  swoje trzy grosze cyt (Nie, stanowczo powinno to raczej rozluźnić nasze zaciśnięte pięści i zmiękczyć nasze twarde-harde serca....) - pomiędzy twardym sercem a hardym sercem jest rożnica i to taka sięgająca przepaści .Bardzo dobrze że zakonnicy modlą się i nawolują do modlitwy - tyle ze świat jest tak urządzony ( oczywiście za przyzwoleniem naszego Pana Jezusa Chrystusa ) - że tych modlących się chrześcijan bronią inni chrześcijanie przed np terrorystami . A przy tej obronie pewno i zabiją któregoś z napastników . Sw Jan Chrzciciel cyt ("Pytali go [Jana Chrzciciela] też żołnierze, mówiąc: A my co mamy czynić? I rzekł im: Na nikim nic nie wymuszajcie ani nie oskarżajcie fałszywie dla zysku, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie.") nie powiedział rzućcie oręż . To co uderza jeżeli ktoś sie modli ma twarde serce gotowe ponieść dużo i jeszcze więcej dla Pan - odnosnik jakieś miękkie zflaczałe jest niedobry . Czlowiek ktory się modli jest jak żołnierz w zbroi .to tyle pozdrawiam .
 • skierka
  09.06.2016 15:13
  Dla łatwiejszego zrozumienia :
  " Chrześcijaństwo to nie pacyfizm " Jan Paweł II
  To wiele wyjaśnia....
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  20°C Niedziela
  dzień
  21°C Niedziela
  wieczór
  17°C Poniedziałek
  noc
  13°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »