Modlitwa o rozwiązanie sporu Opola i gmin

Niech zstąpi Duch Twój i otworzy ludzkie serca ku pojednaniu - wołał bp Andrzej Czaja.

Modlitwa o rozwiązanie sporu Opola i gmin   Anna Kwaśnicka /Foto Gość - Chciejmy wyjść stąd z przeświadczeniem, że najważniejsze jest to, by nie zaniedbać modlitwy. Do tego was wzywam. Trzeba się modlić dalej, z ufnością - zachęcał bp Czaja Gdy emocje piłkarskie sięgały zenitu, a o awansie do ćwierćfinału miała decydować dogrywka, w katedrze opolskiej rozpoczęła się Msza św. w intencji poszanowania jedności wspólnoty lokalnej oraz o pokój i błogosławieństwo Boże dla mieszkańców Opola i gmin powiatu opolskiego.

– Intencja ta wyrasta z codzienności, z sytuacji pewnego napięcia społecznego, gdy podniesione nasze emocje sprawiają, że współpraca poszczególnych podmiotów władzy nie jest taka, jak była uprzednio. Jest przed nami niepewność rozstrzygnięcia trudnego sporu. Prosimy więc o pomoc Boga. Po to się tu gromadzimy – mówił biskup opolski, który przewodniczył Eucharystii koncelebrowanej przez proboszczów: z Dobrzenia Wielkiego – ks. Jana Poloka, z Chróścic – ks. Zygmunta Jaworka oraz z Czarnowąs – ks. Piotra Pierończyka.

Przypomnijmy, że na szczeblu rządowym trwa rozpatrywanie wniosku miasta Opola o poszerzenie granic stolicy województwa kosztem kilkunastu sołectw należących do 5 gmin powiatu opolskiego. Wniosek ten został złożony, pomimo protestów społecznych mieszkańców gmin zagrożonych podziałem.

– Liturgia słowa XIII niedzieli zwykłej podpowiada nam bardzo istotne treści dla kształtowania życia chrześcijańskiego – podkreślał ordynariusz, który w homilii najpierw nawiązał do refrenu psalmu: „Pan mym dziedzictwem, moim przeznaczeniem”. Tłumaczył, że nie ziemia, ale Bóg i niebo jest celem i przeznaczeniem życia człowieka.

– Trzeba układać nasze codzienne życie, mając Pana przed oczyma, aby nie pogubić się w doczesności i nie ulec pokusie zeświatowienia – podkreślał bp Czaja, przypominając, że na codzienność trzeba patrzeć w optyce wiary. – W tym względzie dzisiejsze życie chrześcijańskie wymaga nieraz wielkich korekt, bo zbytnio po swojemu patrzymy na życie, zbytnio po swojemu je projektujemy i za wszelką cenę chcemy postawić na swoim, nie zawsze licząc się z dobrem drugiego człowieka i nie zawsze szanując Bożą wolę i Boże przykazania – wyjaśniał ordynariusz.

Nawiązując do pierwszego czytania o powołaniu Elizeusza, podkreślał, że dany jest nam wzorzec postawy, jakiej Bóg od człowieka oczekuje – postawy posłuszeństwa Bogu i Jego woli. – Wszyscy jesteśmy powołani do świętości, a naszym zadaniem jest iść za Jezusem bez zwłoki – mówił biskup, pouczając, że w życiu doczesnym człowieka potrzebny jest dystans do tego, co ziemskie. – Potrzeba dbać o to, by więcej szukać woli Bożej niż tylko chcieć postawić na swoim. A szukając woli Bożej, trzeba Boga o podpowiedź i pomoc prosić – tłumaczył.

Wspominał też pierwszą pielgrzymkę do Polski św. Jana Pawła II. – Papież, widząc rzeszę ludzi zgromadzonych na placu Zwycięstwa, widząc rzeszę ludzi dobrej woli tak bardzo zaangażowanych w to, by dokonała się przemiana w naszej ojczyźnie, i widząc, jak lud jest bezradny wobec ówczesnego systemu totalitarnego, nie wezwał nikogo do rewolty, do pójścia na barykady, do protestów. Tylko zwrócił się do Boga, do Bożego Ducha: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Tak uczynił pasterz. Jeden zawołał, z wielką wiarą zawołał, a Duch Święty wysłuchał – wspominał bp Czaja, podkreślając, że od dłuższego czasu modli się o pokój i jedność.

– Tu, w tej katedrze, to jest nasze dzisiejsze wołanie: „Niech zstąpi Duch Twój i otworzy ludzkie serca ku pojednaniu, ku zbawieniu, nawróceniu i otwarciu się na wiarę” – podkreślał biskup opolski.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
-1°C Wtorek
rano
2°C Wtorek
dzień
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
wiecej »