Reklama

Obraduje RN Polskiego Radia

W czwartek zebrała się nowa rada nadzorcza Polskiego Radia. Wybrano już jej prezydium; przewodniczącym rady został Tomasz Sieniutycz, wiceprzewodniczącym - Bogusław Borkowski, sekretarzem Piotr Jagiełło - poinformował PAP przewodniczący b. rady nadzorczej Adam Hromiak, który zgodnie z procedurą otwierał posiedzenie nowej rady.

Reklama

W trakcie czwartkowego posiedzenia rada nadzorcza ma się jeszcze spotkać z członkami zarządu spółki Robertem Wijasem i Michałem Dylewskim oraz rozpocznie procedurę wyboru audytora dla Polskiego Radia.

Członkowie rady, z którymi rozmawiała PAP, nie przewidują, by na tym posiedzeniu doszło do zmian w zarządzie spółki, nie wykluczali jednak, że porządek obrad może być poszerzony o taki punkt.

Jeden z członków rady - Bogusław Borkowski - zapowiadał, że będzie na razie wnioskował o sprawozdanie z działalności zarządu Polskiego Radia w okresie, gdy samodzielnie sprawował on władzę nad spółką - czyli od zakończenia kadencji poprzedniej rady nadzorczej do momentu rozpoczęcia prac przez nową radę. "Pomoże mi to ocenić pracę obecnego zarządu spółki" - powiedział PAP Borkowski.

W przypadku Rady Nadzorczej Polskiego Radia nikt nie podnosi wątpliwości, czy jej wybór był legalny, czy też nie. Od tygodnia członkowie rady są wpisani w Krajowym Rejestrze Sądowym. RN Polskiego Radia została wybrana na tym samym posiedzeniu KRRiT co RN TVP i odbyło się to w takim samym trybie. W przypadku tej drugiej trwa natomiast zaciekła batalia, by jej wybór uznać za nieważny. Jeden z członków KRRiT Lech Haydukiewicz podnosi, że wybór RN TVP nastąpił ze złamaniem regulaminu prac KRRiT, oraz że uniemożliwiono mu udział w posiedzeniu, na którym wybierano RN TVP.

W przypadku RN Polskiego Radia podobnych zastrzeżeń nikt nie podnosi. "Nie kwestionowałem wyboru RN Polskiego Radia, ponieważ uważam, że jeśli sąd zakwestionuje wybór rady nadzorczej TVP, to nieważna będzie jednocześnie rada w radiu" - powiedział w czwartek PAP Haydukiewicz. "Ponadto TVP jest o wiele ważniejszą spółką, posiada więcej kapitału i nieważnie wybrana rada może w niej podjąć o wiele więcej poważnych decyzji, które trzeba byłoby później odkręcać" - dodał.

W skład nowej RN PR wchodzą: Bogdan Borkowski, Janina Goss, Jarosław Hasiński, Piotr Jagiełło, Grzegorz Kołtuniak, Andrzej Liberadzki, Radosław Potrzeszcz, Tomasz Sieniutycz oraz prof. Ryszard Markiewicz (reprezentant ministra skarbu).

Zarząd Polskiego Radia tworzą zaś obecnie: Robert Wijas i Michał Dylewski. W tym składzie zarządzają oni Polskim Radiem od listopada 2008 r, kiedy rada nadzorcza zawiesiła na trzy miesiące dwóch pozostałych członków zarządu: prezesa Krzysztofa Czabańskiego i Jerzego Targalskiego. Zanim okres ich zawieszenia upłynął - w styczniu 2009 r. Czabański i Targalski zostali odwołani z zarządu radia.

Rada nadzorcza początkowo ogłosiła konkurs, w którym mieli być wyłonieni ich następcy, ale po wielu miesiącach zwłoki, w czerwcu 2009. roku konkurs odwołano. Szef rady nadzorczej Adam Hromiak tłumaczy wówczas decyzję trudną sytuacją ekonomiczną radia, wiceszef rady Bogusław Kiernicki zarzucał, że służy ona jedynie "zakonserwowaniu" obecnego układu w zarządzie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama