Pierwsze budynki powstającego w Krakowie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" - dolna część kościoła, Instytut Jana Pawła i Centrum Wolontariatu mają być gotowe w październiku przyszłego roku. W czwartek zakończono wylewanie betonowych płyt nośnych pod te obiekty.
Centrum Jana Pawła II powstaje w Krakowie na terenie po dawnych Zakładach Sodowych Solvay, gdzie podczas okupacji pracował Karol Wojtyła.
Dla wzmocnienia wapiennego podłoża, na którym powstaje centrum, konieczne było użycie ponad 290 pali o długości 23 metrów; zostały one zakotwiczone na trwałym gruncie - piaskach.
W czwartek zakończono lanie płyt nośnych pod trzy budynki centrum: kościół, Instytut Jana Pawła i Centrum Wolontariatu. Płyty te mają łącznie prawie 4,5 tys. m kw. powierzchni, a do ich wykonania zużyto 1,8 tys. m. sześć. betonu.
"Widzimy, że na tej budowie jest błogosławieństwo Boże, bo realizacja idzie według wszystkich planów" - mówił w czwartek metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który przyjechał na plac budowy. Przypomniał, że w płytę, na której stanie świątynia, wtopione zostały kamienie przyniesione przez młodzież na krakowskie Błonia w 2006 r. podczas pielgrzymki Benedykta XVI. "Myślę, że to bardzo ważny element - włączenie w fundamenty tych cząstek, tego serca i miłości do papieża naszej młodzieży" - podkreślił kardynał.
Metropolita krakowski podziękował za dotychczasową ofiarność ludzi i podkreślił, że zależy mu, by budowa centrum była wspólną inicjatywą tych, "którzy pamiętają i nie chcą zapomnieć Jana Pawła II".
Według prezesa Centrum Jana Pawła II ks. Jana Kabzińskiego do końca roku powinny stanąć mury dolnej części kościoła, Centrum Wolontariatu i Instytutu Jana Pawła II (zadaszenie tych dwóch obiektów jest planowane na początku roku).
Prezes Centrum Jana Pawła II i wykonawcy zapewniali w czwartek, że nie ma mowy o ograniczeniu prac ze względu na kryzys. "Tutaj kryzys nie będzie miał prawa wstępu" - mówił Andrzej Duda, prezes firmy Polbau, która jest generalnym wykonawcą inwestycji.
Centrum Wolontariatu i Instytutu Jana Pawła II oraz dolny kościół mają być gotowe w październiku przyszłego roku. W świątyni dedykowanej Janowi Pawłowi II, która będzie najważniejszym punktem centrum, znajdą się relikwie papieża.
"Pierwszy etap budowy będzie ukończony zgodnie z planem, a więc w 2011 r. Budowa pozostałych zaprojektowanych obiektów będzie zależała od ofiarności ludzi z Polski i świata" - mówił ks. Kabziński. Dodał, że do tej pory na inwestycję nie uzyskano żadnych dotacji. Jest ona finansowana z datków wiernych i honorariów, które kard. Dziwisz otrzymuje za książkę i film "Świadectwo".
W zamyśle architekta Andrzeja Mikulskiego, centrum nie ma być monumentalnym sanktuarium, ale rodzajem "miasta", w uliczkach którego wędrują ludzie i wchodząc do budynków "spotykają" Jana Pawła II. Oprócz budowanych obecnie obiektów powstaną także: multimedialne muzeum, centrum konferencyjne, 30-metrowa wieża, dom pielgrzyma i hotel. W elewacjach budynków użyte będą cegła i biały wapień. Wokół będzie się roztaczał park medytacyjno-rekreacyjny z centralnie położonymi błoniami.
Koszt całej inwestycji jest szacowany na 200 mln zł. Całe centrum ma być gotowe do 2013 r.
Centrum Jana Pawła II, które obecnie ma swoją siedzibę na ul. Kanoniczej w Krakowie, zostało powołane przez kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 r. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Centrum ma służyć upamiętnieniu papieża Jana Pawła II i jego pontyfikatu.(PAP)
wos/ bno/ mow/
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.