Papież do Polaków o dobrej i złej pamięci

Spoglądając na wasze najnowsze dzieje dziękuję Bogu, że potrafiliście sprawić, by przeważyła dobra pamięć - zapewnił Franciszek na Wawelu.

Jako przykład takiej dobrej pamięci papież Franciszek podał napisany 50 lat temu list polskich biskupów do niemieckich i obchodzona niedawno rocznica tego wydarzenia. "Pamięcią negatywną, jest natomiast ta, która spojrzenie umysłu i serca obsesyjnie koncentruje na złu, zwłaszcza popełnionym przez innych" - stwierdził papież.

"Zawsze byłem pod wrażeniem żywego zmysłu historycznego papieża Jana Pawła II. Gdy mówił o narodach, wychodził od ich dziejów, aby podkreślić ich skarby humanizmu i duchowości" - podkreślił. "Świadomość tożsamości, wolna od manii wyższości, jest niezbędna dla zorganizowania wspólnoty narodowej na podstawie jej dziedzictwa humanistycznego, społecznego, politycznego, ekonomicznego i religijnego, aby inspirować społeczeństwo i kulturę, zachowując je wiernymi wobec tradycji, a jednocześnie otwartymi na odnowienie i na przyszłość" - dodał.

Franciszek podkreślił też, że dobrym przykładem kultywowania dobrej pamięci była deklaracja między polskim Kościołem katolickim, a Kościołem prawosławnym. Zdaniem papieża, naród polski pokazuje, jak można rozwijać dobrą pamięć i porzucić tę złą.

Ze świadomości historycznej zaś i dobrej pamięci Polacy powinni wyciągać wnioski dotyczące bieżącej sytuacji. " Świadomość przebytej drogi i radość z powodu osiągniętych celów dają siłę i pokój wewnętrzny, aby sprostać wyzwaniom chwili obecnej, wymagającym odwagi prawdy i stałego zaangażowania etycznego, aby procesy decyzyjne i operacyjne, a także relacje międzyludzkie, zawsze szanowały godność osoby" - stwierdził Franciszek.

"Obejmuje to każdy rodzaj działania: także gospodarkę, relację ze środowiskiem i sposób zarządzania złożonym zjawiskiem migracyjnym. Ta ostatnia kwestia wymaga dodatkowo mądrości i miłosierdzia, aby przezwyciężyć lęki i zrealizować największe dobro. Trzeba zidentyfikować przyczyny emigracji z Polski, ułatwiając powrót osobom, które chcą wrócić. Jednocześnie potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary" - dodał.

Papież zwracał uwagę na konieczność ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zachęcał, by naród polski w swej tysiącletniej historii potrafił patrzeć w przyszłość, by stawiać czoło problemom, które przed nim. Taka postawa - zauważył - stwarza najlepsze warunki dla rozwoju obywatelskiego, gospodarczego, a nawet demograficznego. "Polityka społeczna na rzecz rodziny, pierwszej i podstawowej komórki społeczeństwa, aby wspierać te najsłabsze i najuboższe, pomagając im w odpowiedzialnym przyjęciu życia, stanie się w ten sposób jeszcze bardziej skuteczna. Życie musi być zawsze przyjęte i chronione – zarówno przyjęte jak i chronione – od poczęcia aż do naturalnej śmierci, i wszyscy jesteśmy powołani, aby je szanować i troszczyć się o nie" - mówił papież Franciszek.

Po ceremonii powitalnej papież udał się na krótką prywatną rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą.

Przeczytaj także:

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Slezn Polsko
  27.07.2016 18:19
  Słyszycie narodowi rydzykowi? Trzeba wybaczać a nie żyć w nienawiści.
 • Stare Prawo
  27.07.2016 19:49

  We wszystkich mediach ta sama relacja i przywoływanie tych samych słów Ojca Świętego.

  A ja zwróciłem uwagę na takie - warunkiem dialogu jest świadomość własnej tożsamości - tak mniej więcej ujął to papież Franciszek.

  Tak właśnie papież rozpoczął swoje przesłanie. Bez uchwycenia tego fragmentu jego wypowiedzi, mówienie o dobrej i złej pamięci przeradza się w farsę.

  Ta farsa jest już obecna na forach i rozlewa się niczym młode wino.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »