Jezus wskazuje celnika jako godny przykład pokornej ufności w Boże Miłosierdzie – mówił w poniedziałek podczas Mszy św. bp polowy WP Tadeusz Płoski. Dziś we wspomnienie św. Mateusza obchodzone jest święto Służby Celnej.
W modlitwie uczestniczyło liczne grono funkcjonariuszy z całego kraju.
W 90. rocznicę utworzenia administracji celnej i 10. rocznicę powołania Służby Celnej spotykamy się w katedrze polowej WP, aby dziękować i prosić o potrzebne łaski Hetmankę Żołnierza Polskiego – mówił podczas wprowadzenia kanclerz Kurii Polowej WP, ks. kmdr Leon Szot.
W homilii bp Płoski zachęcił pracowników Służb Celnych do naśladowania ich patrona, św. Mateusza. Podkreślił, że każdy celnik musi być człowiekiem wolnym do chciwości i przywiązania do rzeczy materialnych.
Wskazując na przykład św. Mateusza biskup polowy powiedział, że w życiu chrześcijanina „postawa świętego jest drogowskazem, azymutem, dzięki któremu w gąszczu trudnych decyzji i wyborów zawsze opowiemy się po stronie prawdy, tej wartości która nigdy nie traci swojej aktualności”.
Bp Płoski podkreślił, że zadaniem Służby Celnej jest budowanie sprawnego państwa opartego na wartościach płynących z Dekalogu, państwa przyjaznego i pomocnego obywatelom.
W modlitwie powszechnej pamiętano m.in. o górnikach zmarłych tragicznie w katastrofie w kopalni „Wujek” w Rudzie Śląskiej.
Sztandar Służby Celnej stojący przy ołtarzu na znak trwającej do jutra żałoby narodowej został przybrany kirem.
Polska administracja celna powstała 90 lat temu, ale instytucje celne tworzone były etapami, równolegle z odbudową państwa. 24 lipca 1999 r. Sejm uchwalił ustawę o Służbie Celnej.
Uchwałą zebrania plenarnego Episkopatu Polski z 19 października 2006 r. Duszpasterstwo Służby Celnej zostało włączone do Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. W 2007 r. organizację pracy duszpasterzy w Służbie Celnej określono w porozumieniu między Ministerstwem Finansów a Delegatem KEP ds. Służby Celnej.
Prace duszpasterskie w każdej z 16 izb celnych pełni pięciu kapelanów, a na szczeblu ministerstwa utworzono stanowisko dziekana Służb Celnych. Funkcję tę pełni ks. Marcin Iżycki.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.