W czwartek rano, w drodze do Częstochowy, papież przyjechał do Szpitala Uniwersyteckiego, w którym od kilku tygodni przebywa b. metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. To nieoficjalny i nieplanowany wcześniej punkt wizyty Franciszka w Krakowie.
Tuż po godz. 7.30 kolumna z samochodem papieskim pojawiła się przed budynkiem, w którym znajduje się Klinika Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Papież rozmawiał chwilę z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i lekarzami, którzy zajmują się kard. Macharskim. Przed budynkiem szpitala czekali na Franciszka dyrekcja i pracownicy.
Kard. Franciszek Macharski przebywa w szpitalu od 12 czerwca. Stracił przytomność i upadł przy wychodzeniu z mieszkania na spacer. Kilka dni później przeszedł udany zabieg stabilizacji części potyliczno-szyjnej kręgosłupa. Kardynał początkowo był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej, został z niej wybudzony, ale do tej pory nie odzyskał przytomności.
89-letni kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła.
Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego. W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.
Po krótkiej wizycie papież opuścił Szpital Uniwersytecki. Pracownicy szpitala śpiewali papieżowi Abba Ojcze i pożegnali go oklaskami. Wizyta w szpitalu trwała ok. 10 minut.
Obecnie papież jedzie do Częstochowy, gdzie o 10:30 na jasnogórskich błoniach odprawi Mszę św. z okazji 1050 lecia chrztu Polski.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.