Reklama

"To początek pojednania"

Zakończoną we wtorek wizytę prawosławnych zakonników z klasztoru pod Ostaszkowem należy uważać za przejaw pojednania polsko-rosyjskiego - uważa rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Reklama

"Trzeba docenić fakt, że inicjatywa wyszła od strony rosyjskiej. Niewątpliwie wizytę należy postrzegać jako element bardziej złożonego procesu, jakim jest pojednanie polsko-rosyjskie" - powiedział PAP Kloch.

"Dodatkowym zaskoczeniem jest dla nas kontekst: w Polsce i w Rosji trwają przepychanki polityczne, tymczasem przyjeżdżają prawosławni zakonnicy i proszą o kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, bo chcą umieścić w kaplicy na terenie monastyru, także dla upamiętnienia Polaków przetrzymywanych dokładnie w tym klasztorze, gdy był zamieniony w więzienie" - podkreślił rzecznik KEP.

Zaznaczył, że nie tylko hierarchowie katoliccy "wzięli w nawias politykę" nawiązując kontakty z prawosławnymi mnichami, ale także wierni katoliccy, którzy spotykali delegację przy pomniku ks. Popiełuszki lub u dominikanów na Starym Mieście w Warszawie wyrażali radość z tej wizyty.

Ks. Kloch zwrócił uwagę, że wprawdzie "była to wizyta dość niskiej rangi - nie uczestniczył w niej żaden biskup ani arcybiskup - ale trzeba docenić, że wizyta w ogóle się odbyła, a zakonnicy na pewno złożą sprawozdanie przełożonym". "To, że sama wizyta została ustalona z najwyższymi władzami Cerkwi prawosławnej nie ulega dla mnie najmniejszej wątpliwości" - dodał.

Rzecznik wyraził też przekonanie, że "wizyta przełoży się na działania obu stron na wyższym poziomie", a na mającym się niebawem odbyć plenarnym zebraniu Episkopatu Polski "z naszej strony także zostanie złożone sprawozdanie z tej wizyty i księżą biskupi zapewne zadadzą sobie pytanie, jak kuć to żelazo, póki jest gorące". "Myślę, że obie strony nie pozostawią tej wizyty bez ciągu dalszego" - dodał ks. Kloch.

Według "Gazety Wyborczej" w rozmowach pojawił się pomysł wspólnego listu, podobnego do listu biskupów polskich i niemieckich z 1965 roku. "Jak sądzę, redaktorka posłużyła się analogią do pojednania polsko-niemieckiego, w którym wymiana listów między episkopatami miała zasadnicze znaczenie" - skomentował ks. Kloch.

Wizyta prawosławnej sześcioosobowej delegacji zakonników z Nilo-Stołbieńska trwała tydzień. Jej trasa wiodła z Warszawy do Częstochowy, Gniezna, Płocka, Siemiatycz, Grabarki i Jabłecznej. Prawosławni zakonnicy spotkali się m.in. z rodzinami jeńców, którzy zostali zamordowani w Ostaszkowie.

W ubiegły czwartek na Jasnej Górze prawosławni duchowni odebrali kopię ikony Matki Boskiej Częstochowskiej, by zawieźć ją do cerkwi w Ostaszkowie.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama