"To początek pojednania"

Zakończoną we wtorek wizytę prawosławnych zakonników z klasztoru pod Ostaszkowem należy uważać za przejaw pojednania polsko-rosyjskiego - uważa rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

"Trzeba docenić fakt, że inicjatywa wyszła od strony rosyjskiej. Niewątpliwie wizytę należy postrzegać jako element bardziej złożonego procesu, jakim jest pojednanie polsko-rosyjskie" - powiedział PAP Kloch.

"Dodatkowym zaskoczeniem jest dla nas kontekst: w Polsce i w Rosji trwają przepychanki polityczne, tymczasem przyjeżdżają prawosławni zakonnicy i proszą o kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, bo chcą umieścić w kaplicy na terenie monastyru, także dla upamiętnienia Polaków przetrzymywanych dokładnie w tym klasztorze, gdy był zamieniony w więzienie" - podkreślił rzecznik KEP.

Zaznaczył, że nie tylko hierarchowie katoliccy "wzięli w nawias politykę" nawiązując kontakty z prawosławnymi mnichami, ale także wierni katoliccy, którzy spotykali delegację przy pomniku ks. Popiełuszki lub u dominikanów na Starym Mieście w Warszawie wyrażali radość z tej wizyty.

Ks. Kloch zwrócił uwagę, że wprawdzie "była to wizyta dość niskiej rangi - nie uczestniczył w niej żaden biskup ani arcybiskup - ale trzeba docenić, że wizyta w ogóle się odbyła, a zakonnicy na pewno złożą sprawozdanie przełożonym". "To, że sama wizyta została ustalona z najwyższymi władzami Cerkwi prawosławnej nie ulega dla mnie najmniejszej wątpliwości" - dodał.

Rzecznik wyraził też przekonanie, że "wizyta przełoży się na działania obu stron na wyższym poziomie", a na mającym się niebawem odbyć plenarnym zebraniu Episkopatu Polski "z naszej strony także zostanie złożone sprawozdanie z tej wizyty i księżą biskupi zapewne zadadzą sobie pytanie, jak kuć to żelazo, póki jest gorące". "Myślę, że obie strony nie pozostawią tej wizyty bez ciągu dalszego" - dodał ks. Kloch.

Według "Gazety Wyborczej" w rozmowach pojawił się pomysł wspólnego listu, podobnego do listu biskupów polskich i niemieckich z 1965 roku. "Jak sądzę, redaktorka posłużyła się analogią do pojednania polsko-niemieckiego, w którym wymiana listów między episkopatami miała zasadnicze znaczenie" - skomentował ks. Kloch.

Wizyta prawosławnej sześcioosobowej delegacji zakonników z Nilo-Stołbieńska trwała tydzień. Jej trasa wiodła z Warszawy do Częstochowy, Gniezna, Płocka, Siemiatycz, Grabarki i Jabłecznej. Prawosławni zakonnicy spotkali się m.in. z rodzinami jeńców, którzy zostali zamordowani w Ostaszkowie.

W ubiegły czwartek na Jasnej Górze prawosławni duchowni odebrali kopię ikony Matki Boskiej Częstochowskiej, by zawieźć ją do cerkwi w Ostaszkowie.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
24°C Środa
wieczór
20°C Czwartek
noc
15°C Czwartek
rano
22°C Czwartek
dzień
wiecej »