Doroczne nagrody "Ubi Caritas" dla firm i osób, które służą ubogim i potrzebującym otrzymali w tym roku: Agata Błądzińska - pielęgniarka w hospicjum domowym, Bogusława i Jan Mączkowie - właściciele piekarni przekazujący potrzebującym chleb oraz Aleksandra Wer - pomagająca ubogim dzieciom.
Kilkanaście osób prywatnych i firm otrzymało także wyróżnienia. Uroczystość wręczenia nagród Caritas Polska odbyła się w sobotę w Centrum Luterańskim w Warszawie, w przeddzień rozpoczynającego się w niedzielę Tygodnia Miłosierdzia. Nagroda "Ubi Caritas" jest przyznawana od 2003 r., główną nagrodą jest statuetka św. Faustyny.
"Bieda i cierpienie, które dotykają świat wymagają od nas chrześcijan odpowiedzi w postaci modlitwy i czynów. Modlitwa pomnaża przede wszystkim naszą moc, daje nam siłę wewnętrzną, przez nią sam Bóg wspomaga nasze ludzkie siły w wypełnianiu przykazania miłości bliźniego. Czyn miłosierdzia przywraca nadzieję ubogim, ukazuje im ojcowskie oblicze Boga oraz czyni lepszymi tych, którzy mają odwagę służyć bliźnim" - powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.
Podkreślił, że uroczystość wręczenia nagród po raz trzeci ma charakter ekumeniczny i jest obchodzona wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Eleosem - prawosławnym metropolitalnym ośrodkiem miłosierdzia.
Biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Ryszard Bogusz powiedział, że praca charytatywna nie ma barier. "W dziele miłosierdzia nic nas nie dzieli, ani dogmaty, ani nauka Kościoła. Chcemy razem czynić dobro i nie musimy robić oddzielnie tego, co możemy robić razem" - powiedział.
W tym roku nagrodę w kategorii "Świadectwo Caritas" przyznano Agacie Błądzińskiej, pracującej od siedmiu lat w hospicjum domowym, prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej w Błoniu. Podkreślono, że laureatka łączy swoją pracę z chorymi z wychowywaniem pięciorga dzieci.
W kategorii tej wyróżniono: Damiana Stefańskiego, ks. Jana Delektę, Jerzego Strząskę, s. Annę Węgrzyn oraz Stanisławę i Apolinarego Dziatków.
Darczyńcami roku zostali Bogusława i Jan Mączkowie, właściciele piekarni "Dwikozy", którzy od 17 lat wspierają Caritas Diecezji Sandomierskiej i pomagają ubogim - każdego miesiąca przekazują ponad 1,5 tys. bochenków chleba, dofinansowują kolonie letnie i osoby będące w trudnej sytuacji finansowej.
Wyróżnienia przyznano: Ryszardowi Konstantemu, Grzegorzowi Ciusowi, Stanisławowi Rodzińskiemu (firma Polpain-Stan); otrzymały je także firmy US Pharmacia i Jeronimo Martins Dystrybucja - Biedronka.
Nagrodę w kategorii "współpraca z Caritas" otrzymała Aleksandra Wer, współpracująca z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Jako wolontariuszka Caritas w parafii św. Wojciecha prowadzi ona świetlicę środowiskową; zajmuje się również organizowaniem wypoczynku dla dzieci, festynów i okolicznościowych imprez. Od 2001 r. jest prezesem Akcji Katolickiej przy tejże parafii, a od 2007 r. kierownikiem biblioteki parafialnej.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali: Małgorzata i Grzegorz Łuczakowie, Alicja Jurzyniec, Anetta Jaworska-Rutkowska, oraz firmy Toya sp. z o.o. i Arcobaleno sp. z o.o.
W sobotę wręczono także nagrodę Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego "Miłosierny Samarytanin". Otrzymał ją lekarz Jan Gizło, który jako wolontariusz od siedmiu lat prowadzi stację diakonijną przy parafii ewangelicko-augsburskiej w Poznaniu. Od lat zajmuje się parafianami wymagającymi opieki lekarskiej; jest zastępcą ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej w wielospecjalistycznym szpitalu w Poznaniu.
Wyróżnienia otrzymały diakonisa Janina Kisza-Bruell i Waltraud Kołtuniewicz. Dodatkowe wyróżnienie po raz pierwszy przyznane zostało także organizacji zagranicznej - za "społeczną charyzmę przekraczającą granice, wsparcie i życzliwość dla Diakonii Polskiej" otrzymała je Arbeitsgemeinschaft Frauenarbeit im Gustav-Adolf-Werk (Praca wśród Kobiet w Dziele Gustawa Adolfa).
To tylko początek Tygodnia Miłosierdzia w łódzkiej Caritas.
W parafiach przeprowadzona zostanie akcja „Torba Miłosierdzia”, której celem jest zbiórka artykułów spożywczych i chemicznych z przeznaczeniem dla najbardziej potrzebujących. Od niedzieli 4 października 2009 roku przez tydzień w parafiach dostępne będą specjalnie przygotowane torby ze znakiem Caritas i uczynkami miłosierdzia, do których wierni mogą zapakować produkty żywnościowe i chemiczne, a następnie dostarczyć do koszy ustawionych w świątyniach parafialnych. Zbiórka darów potrwa do 11 października, a następnie zebrane dary przekazane zostaną potrzebującym za pośrednictwem Punktu Pomocy Charytatywnej Łódzkiej Caritas, Parafialnych Zespołów Charytatywnych i Szkolnych Kół Caritas.
W piątek, 9 października 2009 roku, o godz. 12.00, odbędzie się uroczysta inauguracja programu „Pola Nadziei”. Rozpocznie się ona Mszą Świętą, w Parafii Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi, po której nastąpi sadzenie pierwszych żonkili na terenie przykatedralnym. Kolejne uroczyste sadzenie cebulek żonkili odbędzie się na terenie Manufaktury w dniu 14 października, o godz. 12.00 oraz 15 października, o godz. 11.00, przy budynku Biblioteki Uniwersytetu Medycznego. Od tego dnia prowadzone będą akcje edukacyjne, polegające na organizowaniu spotkań, warsztatów, kwest i imprez towarzyszących dla Łodzian. Ukoronowaniem tych działań będzie wiosenna kampania, podsumowująca realizację programu. Patronat honorowy nad realizacją programu objęli - Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek Metropolita Łódzki, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak i Prezydent Miasta Łodzi Jerzy Kropiwnicki.
Dla łódzkiej Caritas, podobnie jak dla Caritas w całej Polsce, Tydzień Miłosierdzia jest również dziękczynieniem za kilkanaście „Okien życia”, które powstały jako alternatywa dla porzucania lub uśmiercania noworodków. Pierwsze takie Okno powstało kilka lat temu w Krakowie i ocalało w nim już 14 dzieci. Ostatnie „Okno życia” zostało otwarte przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej w Piotrkowie Trybunalskim. Trwają przygotowania do otwarcia kolejnego okna w Łodzi wiosną 2010 roku.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.