"Świat polityki i gospodarki zależy od rozwoju młodych"

Świat polityki i gospodarki, świat kultury, to wszystko zależy o tego, w jakim kierunku pójdziejdzie rozwój młodych talentów - powiedział abp Tadeusz Gocłowski w homilii wygłoszonej w niedzielę wieczorem w warszawskim kościele św. Anny.

Mszę św. z okazji z okazji początku roku akademickiego odprawił nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, była ona częścią Dnia Papieskiego.

W mszy uczestniczyli m.in. rektorzy warszawskich uczelni, parlamentarzyści, władze stolicy oraz studenci. Po zakończeniu liturgii przed kościołem św. Anny rozpoczęło się modlitewne czuwanie. Następnie odbędzie się tam koncert "Papież poeta - na spotkanie wolności" - kończący tegoroczny Dzień Papieski.

"Potrzeba rozwoju ojczyzny i rodziny ludzkiej, to potrzeby tak bardzo widoczne widoczne w zglobalizowanym współczesnym świecie. Świat polityki i gospodarki, świat kultury, to wszystko zależy od tego, w jakim kierunku pójdzie rozwój młodych talentów, wybitnych ludzi, uzdolnionych, którzy mogą wnikać w głębię bogactwa nauki, sztuki, ale zawsze kierując się mądrością, a nie zyskownym spojrzeniem na świat, w którym żyją" - podkreślał abp Gocłowski.

Hierarcha wspominał pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski i jego modlitwę o wolność narodu. Jak mówił, papież podejmował tematy bliskie człowiekowi. Arcybiskup podkreślił, że wolność w życiu Polaków zawsze była wartością nadrzędną.

"Sprawdzaliśmy się zwłaszcza w ostatnich dwustu latach, często przelewając krew, niemal lekceważąc śmierć. Jak za czasów Traugutta, jak za czasów Szczęsnego Felińskiego, dziś świętego arcybiskupa Warszawy, jak za czasów powstańców Warszawy" - powiedział abp Gocłowski.

Przypomniał, że dziś Polacy żyjąc w wolności politycznej obchodzą Dzień Papieski w szczególnym roku, w którym przypada 70. rocznica wybuchu II wojny światowej, 20. rocznica odzyskania suwerenności państwa i 5. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. "Wolność to konstytutywna wartość człowieka (...), która nie jest ulgą lecz trudem, jak mówi Leopold Staff" - dodał hierarcha, nawiązując do hasła Dnia Papieskiego - "Papież wolności".

Abp Gocłowski podkreślił, że współcześni Polacy obracają się w niezwykle trudnej rzeczywistości. "Wolności politycznej, która jest, a o którą się kłócą, kto jest mądrzejszy, kto ma więcej racji. Odpowiedź na to pytanie daje historia. Historia pięknych mądrych, odpowiedzialnych ludzi (a także) historia tych, którzy się pogubili" - zaznaczył.

"Jedno z najmocniejszych twierdzeń zawarł Jan Paweł II w zdaniu o demokratycznym państwie bez zasad, które przeradza się w nową formę totalitaryzmu. (...) Czy tylko państwo? A może rodzina państw? A może Europa? To bardzo ważne pytania, które trzeba sobie postawić. Tak jak człowieczeństwo jest granicą nieprzekraczalną we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności: nauce, kulturze, gospodarce, polityce, tak prawda jest bezwzględną koniecznością, aby korzystać z wolności. Dotyczy to wolności politycznej, jak wolności osobistej każdego człowieka" - powiedział abp Gocłowski.

Dodał, że wolność nie może być związana z pogardą, brakiem tolerancji dla ludzi innych religii i odmiennych poglądów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Sobota
wieczór
25°C Niedziela
noc
20°C Niedziela
rano
27°C Niedziela
dzień
wiecej »