Lublin: Prokuratura przesłucha Kamińskiego

Prokuratura Okręgowa w Lublinie, prowadząca śledztwo w sprawie legalności działań CBA wobec posłanki Beaty Sawickiej w 2007 r., przesłucha wkrótce w charakterze świadka b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

Prokuratura nie ujawnia daty przesłuchania. "Przesłuchanie jest planowane w najbliższym terminie" - powiedziała PAP w środę rzeczniczka tej prokuratury Beata Syk-Jankowska.

Kamiński był już przesłuchiwany przez prokuraturę w Poznaniu, która wcześniej prowadziła śledztwo w tej sprawie. Lubelska prokuratura potrzebuje uzupełnienia zeznań złożonych wcześniej przez b. szefa CBA.

6 października prokuratura w Rzeszowie postawiła Kamińskiemu zarzuty w sprawie tzw. afery gruntowej.

Rzeszowska prokuratura uznała, że CBA dopuściło się niezgodnego z prawem stworzenia "fikcyjnej sprawy" ziemi w Muntowie k. Mrągowa, na potrzeby której wytworzono fikcyjną dokumentację do odrolnienia tej ziemi. Kamiński jest podejrzany o nadużycie uprawnień, kierowanie nielegalnymi działaniami operacyjnymi CBA dotyczącymi wręczenia łapówki osobom powołującym się na wpływy w resorcie rolnictwa i funkcjonariuszom publicznym oraz o kierowanie podrabianiem dokumentów i wyłudzeniem poświadczenia nieprawdy w oparciu o te dokumenty.

Śledztwo prowadzone przez lubelską prokuraturę dotyczy dwóch wątków - legalności działań CBA w kontekście kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej b. posłance Sawickiej oraz ewentualnego przekroczenia uprawnień w związku z ujawnieniem materiałów z tego śledztwa. Prokuratura nie ujawnia żadnych jego szczegółów.

Jak wyjaśniła Syk-Jankowska, śledztwo dotyczy tajemnic państwowych oraz służbowych, przesłuchania świadków odbywają się w specjalnym, tajnym trybie, tak też będzie w przypadku Kamińskiego. "Protokół przesłuchania będzie opatrzony klauzulą tajności i przechowywany w aktach niejawnych w tajnej kancelarii" - powiedziała Syk-Jankowska.

Lubelska prokuratura przesłuchała już w tej sprawie m.in. b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę oraz wiceszefa CBA Ernesta Bejdę. W lipcu radio RMF FM podawało, że to Bejda miał wynieść materiał dowodowy - podsłuchy i filmy zarejestrowane przez CBA - ze śledztwa przeciwko Sawickiej, aby uzyskać zgodę na ich opublikowanie. Prokuratura w Poznaniu takiej zgody nie udzieliła; Bejda udał się więc z materiałami do Ministerstwa Sprawiedliwości i uzyskał zgodę na publikację od ówczesnego ministra, prokuratora generalnego, Zbigniewa Ziobry. Według RMF FM dopóki tej zgody nie było, nie można było wynosić tych materiałów poza kancelarię tajną.

W październiku 2007 r. materiały te zostały przedstawione na konferencji prasowej.

Beata Syk-Jankowska potwierdziła w lipcu, że zgodę na ujawnienie materiałów wydał Ziobro. Prokuratorzy badają czy mógł on podjąć taką decyzję oraz czy leżało to w zakresie jego kompetencji.

W październiku 2007 r. funkcjonariusze CBA zatrzymali Sawicką w momencie, gdy przyjmowała - jak uznano w akcie oskarżenia - łapówkę za "ustawienie" przetargu na zakup 2-hektarowej działki na Helu. Szczegóły nagłośnił ówczesny szef CBA Mariusz Kamiński tuż przed wyborami w 2007 r. Z przedstawionych przezeń nagrań podsłuchów posłanki wynikało, że liczyła ona też na robienie interesów w związku ze spodziewaną po wyborach prywatyzacją w służbie zdrowia.

Proces Sawickiej oskarżonej o korupcję toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

We wtorek premier Donald Tusk odwołał z funkcji szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Pełniącym obowiązki szefa CBA został Paweł Wojtunik - dotychczasowy dyrektor Centralnego Biura Śledczego. Premier wszczął procedurę odwołania Kamińskiego z funkcji szefa CBA w ubiegłym tygodniu, zarzucając mu - w kontekście tzw. afery hazardowej - wykorzystywanie Biura do celów politycznych oraz posługiwanie się insynuacją i kłamstwem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Środa
rano
17°C Środa
dzień
20°C Środa
wieczór
18°C Czwartek
noc
wiecej »